Maturitní zkouška se neúprosně blíží, a tak si pojďme představit specifika maturity z cizího jazyka. Skládá se z didaktického testu, písemné práce a ústní zkoušky, přičemž jednotlivé oddíly podléhají svým vlastním požadavkům a budou také samostatně hodnoceny.
Cizí jazyk patří do společné části maturitních zkoušek. Studenti si mohou vybrat z pěti nabízených jazyků – z angličtiny, francouzštiny, němčiny, španělštiny nebo ruštiny. Vždy samozřejmě v závislosti na tom, jaký jazyk je vyučován na jejich střední škole.
Maturitní zkouška z cizího jazyka bude složena z didaktického testu, písemné práce a ústní zkoušky.
Didaktický test
Celkový čas určený pro didaktický test je stanoven na 95 minut. Členěn bude na dvě části, a to na část první – poslechovou, která potrvá 35 minut. Součástí tohoto oddílu jsou cvičení na doplňování nebo doplnění odpovědí na předepsané otázky. Druhá část obsahuje úkoly, které prověří, zda žák rozumí textu a jestli ovládá gramatiku a čtení daného jazyka. Časový limit druhé části je stanoven na 60 minut čistého času. Své odpovědi žák zaznamená do záznamového archu.
V této druhé fázi zkoušky nemají studenti dovoleno používat slovníky. Žáci dostanou testový sešit, kam si mohou v průběhu zkoušky psát poznámky. Na přední straně testového sešitu studenti naleznou pokyny k řešení jednotlivých úloh a také časový limit, který je na úkoly určen. Za každé cvičení bude možné získat jeden bod, celkově pak 63 bodů z celého testu. Didaktický test se na celkové známce z jazyka podílí z 50 %.
Písemná práce
Písemná práce je součástí celé zkoušky z cizího jazyka, k tomu, aby žák obstál v maturitní zkoušce, musí splnit všechny tři dílčí oddíly. Na písemnou práci má žák stanoven časový limit 60 minut. Smí při ní používat slovník, který neobsahuje přílohy či studentovy poznámky věnované písemnému projevu. Testový sešit při písemné práci bude rozdělen do dvou částí, přičemž každá z nich obsahuje jednu úlohu se zadáním. Do testového sešitu si student může dělat poznámky. Záznamový arch je vymezen prostorem s vyznačenými řádky, kam žáci zapisují řešení úlohy. V záznamovém archu je předem dané místo pro zápis hodnocení.
V zadání písemné práce je nastolena situace, téma, typ a rozsah textu a rovněž příjemce sdělení. Může se zde objevit i výchozí text, např. inzerát, úryvek z dopisu apod. Zadání může obsahovat i dílčí požadavky, které student musí do textu zahrnout, ale určuje i míru, s jakou mají být zpracovány. Text musí odpovídat zadání (typu dokumentu, např. dopis, článek…). Dodržen musí být rovněž slohový útvar, sled myšlenek a informací, ale i členění textu. Témata se týkají vztahů, bydlení, cestování, koníčků, společenských událostí či vzdělání.
Žák prokazuje, zda je schopen např. popsat místo, cestu, věc, osobu, zda umí představit sebe i druhé, vyjádřit názor, popsat pocity (vyjádřit lítost, podporu, omluvit se…), vyjádřit úmysl, vlastní přání, požádat o informace nebo si je ověřit. Dále také zda umí pracovat s informacemi, zeptat se na názor a stanovisko druhé osoby nebo odpovědět na jednoduché otázky.
Písemné práce hodnotí pracovníci CERMATu podle stanovených kritérií. Hodnotí se zpracování zadání a obsah textu, struktura textu, slovní zásoba a pravopis a mluvnické prostředky.
První část písemné práce je určena rozsahem 120 – 150 slov a hodnocena může být maximálně 24 body, druhá část potom 60 – 70 slov s maximálním bodovým ziskem 12 bodů. Body z obou částí písemné práce se sečtou, celkově tedy může student získat 36 bodů. Úspěšně složena bude ta zkouška, v níž žák získá alespoň 16 bodů v celkové práci. Písemná práce ovlivní celkovou známku z cizího jazyka z 25 %.
Ústní zkouška
Zadávání ústní zkoušky proběhne formou pracovních listů. V nich je konkretizováno příslušné zadání zkoušky. V zadání jsou uvedeny 4 široce otevřené úlohy, každá na jiné téma. Povoleny jsou slovníky, případně mapy, obrázky a další potřebné materiály. Žák má právo na přípravu během které si může vypracovat poznámky a poté je použít při samotné ústní zkoušce. Na hodnocení ústní zkoušky se podílejí 2 hodnotitelé (zkoušející a přísedící). Student v ústní zkoušce obstojí, získá-li alespoň 18 bodů z maximálních 39. Ústní zkouška bude mít v celkovém hodnocení 25% váhu.