Tomáš Klus je mladý a úspěšný písničkář, který si za pár let v hudební branži vydobyl své místo na slunci. Dnes má obrovskou podporu svých fanoušků a pravidelně sbírá hudební ocenění. Umisťuje se na předních příčkách hitparád a jeho desky patří k nejprodávanějším u nás. Česká část turné Ani si nesedejte startuje už zítra ve Svitavách.
Tomáš Klus se narodil 15. května 1986 a zpočátku měl našlápnuto spíše k tomu, stát se úspěšným sportovcem. V roce 2002 získal zlatou medaili v moderním trojboji družstev. Sportu se ale věnoval jen do svých 18 let a dokonce se kvůli němu přestěhoval do Prahy.
V roce 2007 vyhrál s písní Dopis soutěž Czechtalent Zlín a brána k hudebním úspěchům se pomalu otevírala. O rok později vychází jeho první album Cesta do záhu(d)by a se svými skladbami si okamžitě vytvořil pevnou základnu skalních fanoušků. Přichází nabídka předskakovat na turné kapely Chinaski a rovněž nahrát hudbu pro film Anglické jahody.
V roce 2009 vydává Tomáš Klus druhé album s názvem Hlavní uzávěr splínu a zpěvník Já, písničkáŘ, který obsahuje texty písní z prvních dvou desek.
Tomáš Klus studoval na pražské DAMU. Ve školním divadle DISK účinkoval ve hrách Kazimír a Karolína, Tartuffe, Malá mořská víla, Markéta Lazarová a Racek. Čechov Kluse zasáhl natolik, že se jím zpěvák nechal inspirovat při přípravě materiálů na další desku. Nesla stejný název a světlo světa spatřila v roce 2011. Fanoušci si ji mohli zakoupit nejen jako klasické CD, ale i na LP nosiči. V pražském divadle Ypsilon hrál také ve hře Deadline. Studia Tomáš Klus úspěšně ukončil v září 2012. Dostal ale i několik hereckých příležitostí v televizi. Vidět jsme ho mohli např. v seriálu České televize Hop nebo Trop, ve filmu Šejdrem, Veni, vidi, vici, Rytmus v patách, ve studentském filmu Naděje nebo v pohádce Tajemství staré bambitky, ve které si zahrál svou vytouženou roli prince.
Ocenění
Hudební úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Už v prvním roce působení na české scéně získal Cenu Hudební akademie Anděl v kategorii objev roku a zlatou desku za album Cesta do záhu(d)by. Anděla Tomáš Klus získal i o rok později tentokrát už jako zpěvák roku. Zlatá deska přišla i za album Hlavní uzávěr splínu. Získal také Cenu OSA jako nejúspěšnější mladý autor. Deska Racek byla dvakrát oceněna jako platinová. V roce 2011 obsadil druhé místo v anketě Český slavík.
Rok 2012 byl pro Kluse možná ještě úspěšnější. Zpěvák získal Cenu Hudební akademie Anděl rovnou ve třech kategoriích – zpěvák roku, album roku a nejprodávanější deska roku (Racek). V hudebních Cenách Žebřík bylo oceněno jeho album Racek, získal také 2. místo v kategorii zpěvák a píseň Nina se stala skladbou roku. Tomáš Klus má doma i zrcadlo z Ankety televizní popularity Týtý, a to za objev roku a 2. místo v kategorii zpěvák. Největším překvapením ovšem bylo loňské předávání Českého slavíka, kde Tomáš Klus sesadil z pomyslného trůnu božského Karla Gotta. Stal se také zpěvákem roku hudebních cen TV Óčko a absolutním vítězem pro rok 2012.
Turné
Společně se svým kytaristou Jiřím Kučerovským se Tomáš Klus i letos vydal na koncertní turné, které nese název Ani si nesedejte 2013. Koncerty probíhaly i na Slovensku a od zítřka se na tuto originální a oblíbenou dvojici mohou těšit i čeští fanoušci. Česká část turné startuje ve Svitavách a končí 23. 4. ve městě Sušice. Ve svých písních Klus věnuje pozornost například lásce a ženám, nebojí se ale poukázat i na nelibou situaci ve společnosti. Jeho skladba Pánubohu do oken upozorňuje nejen na politiku v České republice, ale hlavně na povahu českého člověka, který s oblibou na politickou situaci nadává, odmítá se však podílet na její změně.
Tomáš Klus a Jiří Kučerovský jsou známí svou originalitou a dokonalou schopností improvizovat přímo na koncertě. Fanoušci, kterým se podařilo získat vstupenky na jejich letošní turné se tedy jistě mohou těšit nejen na skvělé písně, ale i humorné okamžiky a nečekané zážitky.
Termíny koncertů
8. 4. – Svitavy
9. 4. – Pardubice
11. 4. – Mladá Boleslav
12. 4. – Žďár nad Sázavou
14. 4. – Ústí nad Labem
15. 4. – Litvínov
22. 4. – Strakonice
23. 4. – Sušice