Knihu Klapzubova jedenáctka napsal spisovatel Eduard Bass již v roce 1922 a řadí se k jeho prvním literárním dílům. Přesto je ale i dnes u mladých lidí oblíbená a na její motivy vznikl v roce 1938 stejnojmenný film s Theodorem Pištěkem v hlavní roli.
O autorovi
Eduard Bass (pův. Eduard Schmidt) se narodil přesně o půlnoci mezi posledním dnem roku 1887 a prvním dnem roku následujícího. Po vystudování pražské obchodní akademie pracoval ve firmě svého otce. Brzy se vrhl do uměleckých sfér a působil jako spisovatel, žurnalista, písničkář, herec, moderátor a recitátor.
Je autorem mnoha článků a knih, mezi kterými vynikají zejména Klapzubova jedenáctka a Cirkus Humberto. Eduard Bass byl několik let také šéfredaktorem Lidových novin. Eduard Bass zemřel 21. ledna 1946 ve věku 58 let.
Charakteristika díla
Jedná se o humoristický román, který se odehrává v blíže nespecifikovaném čase na několika místech po celém světě.
Autor se zde mladým čtenářům ukazuje, že úspěchu lze dosáhnout pouze pomocí tvrdé disciplíny a bratrství.
Ústřední postavy knihy
Táta Klapzuba - otec jedenácti bratrů, přísný trenér, kterému ale nechybí smysl pro humor. I přes úspěch svůj i svých synů zůstává stále stejný.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je psaná čtivým a spisovným jazykem, ve kterém se objevují i zastaralé výrazy. Příběh je vyprávěn v er-formě.
Dějová linie
Táta Klapzuba, otec jedenácti bratrů, se rozhodne vytvořit ze svých synů fotbalové družstvo. Několik let tráví všichni synové velmi tvrdým tréninkem, díky kterému se naučí hlavně spolupráci mezi sebou. Po obrovském úspěchu na svém prvním třetiligovém zápasu je družstvo přeřazeno do první ligy, kterou také s přehledem vyhraje. Skóre Klapzubovy jedenáctky je po absolvování českého mistrovství 122:0.
Stejný úspěch čeká na fotbalisty i na mnoha zápasech po Evropě. Jen v Barceloně se místní hráči chystají Klapzubovo družstvo zfaulovat, a tak navleče Klapzuba své syny do gumových krunýřů, díky kterým se nezraní tak lehko. Při zápase v Anglii zase osloví syna anglického panovníka, který nastoupí k mužstvu jako záložní hráč a několik let s nimi trénuje a žije v Klapzubovic rodné vesnici Dolní Bukovičky.
To už je české družstvo legendou, o které se vypráví po celém světě a o kterém se vymýšlejí už i pohádky pro děti. Chlapci se ale stejně pořád snaží žít jako dřív. Jednou, když si chtějí zahrát zápas s obyčejnými vesnickými chlapci, prohlásí jeden z nich, že to není možné, protože zatímco oni hrají pro čest, Klapzubovi hrají jen pro peníze.
Tento výrok měl na celý Klapzubův tým zničující účinek. Pořád sice vyhrával všechny zápasy, ale už chyběla počáteční chuť a zapálení pro hru. Společně s otcem se tedy dohodnou, že s fotbalem skončí. Když už se zdá, že Klapzubovo družstvo si už opravdu nikde nezahraje, přijde z Austrálie nabídka na zápas. Pokud by Klapzubovi zápas vyhráli, stali by se mistry světa.
Zápas skončí výsledkem 9:1 pro Klapzubův tým. Při návratu domů je ale zastihne tropická bouře a ta potopí jejich parník. Klapzubovi se zachrání díky svým gumovým převlekům, které užili už při zápase s Barcelonou. Dostanou se až na ostrov kanibalů, kteří si s nimi chtějí zahrát tvrdý zápas, který rozhodne o jejich životě.
Starý pan Klapzuba naučí své syny faulům a opět je oblékne do gumových převleků. Těch se ale kanibalové tak vylekají, že před překvapenými bratry utečou. Ti se poté zachrání na náčelníkově člunu.
Další díla autora- Povídky
- Romány