Kniha Okresní město z roku 1936 je první část nejrozsáhlejšího díla Karla Poláčka. Knihu totiž následují ještě tři pokračování a v plánu bylo i čtvrté, ze kterého ale stihl napsat pouze pár kapitol. Karel Poláček totiž předčasně zemřel v nacistickém táboře Gleiwitz.
O autorovi
Karel Poláček, narozený v roce 1892 v Rychnově nad Kněžnou, patří mezi nejčtenější české spisovatele. V mládí se do něj ale žádné velké naděje nevkládaly. Pro své chování byl vyhozen z gymnázia, nedokončil ani studium práv a vyzkoušel několik zaměstnání, ze kterých byl vždy brzy propuštěn.
Po seznámení s bratry Čapkovými se začal věnovat žurnalistice. Spolupracoval s několika novinami a časopisy a stal se sloupkařem a soudničkářem. Brzy začal psát také povídky a romány. Z nich jsou nejúspěšnější knihy Bylo nás pět a Muži v offsidu.
Pro svůj židovský původ byl Karel Poláček zavražděn nacisty 21. ledna 1945 v koncentračním táboře Gleiwitz.
Charakteristika díla
Děj knihy se odehrává v čase před první světovou válkou v Poláčkově rodném Rychnově nad Kněžnou.
Autor zde kritizuje maloměšťáctví a nudu maloměst. Líčí zde typický a jednoduchý život v maloměstě na počátku dvacátého století.
Objevuje se zde nepřeberné množství postav s propracovanými charaktery.
Ústřední postavy knihy
Gustav Štědrý - židovský obchodník (předobrazem Poláčkův otec), zastánce starých pořádků, který se přímo děsí jakékoliv novoty.
Chleboun - bezzubý a otrhaný žebrák, brblající si neustále pod vousy.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je psaná v er-formě spisovným jazykem. Autor se soustředí na důkladnou charakteristiku postav. Vyprávění je chronologické.
Dějová linie
Do klidného města přijíždí za svou rodinou syn Kamil. Ten přijíždí z velkého města a vůbec se mu nelíbí klid maloměsta. Jeho otec je zase proti modernímu stylu oblékání, a tak synovy zabaví výstřední oblečení. Když zjistí, že Kamil je doma proto, že byl vyhozen z práce, začne jím opovrhovat stejně jako Kamilovým bratrem Viktorem, který žije s rodiči.
Otec i matka mají nejradši svého posledního syna, Jarouška, kterému věnují nadměrnou péči. Odstrkovaný Viktor dostal z ničeho nic místo v městské elektrárně a stane se váženým členem rodiny Štědrých. Otec mu povolí jíst u rodinného stolu a rozmlouvá s ním o politice.
Také Kamil začne být brzy považován, protože ho přijali jako pomocníka v jednom velkém obchodním domě velkého města. Otec začne pouštět Kamila ven a vydá mu i zabavené oblečení. Také mu povolí sedět u rodinného stolu a než Kamil odjede do místa své nové práce, zastíní u rodičů Viktora i mazánka Jarouška.
Právě on se ale stane opět hvězdou rodiny, protože se vydává studovat práva do Prahy. V té chvíli se o něj opět pečuje jak nejlépe to jde a do Prahy si s sebou odváží také maminčiny buchty, které pro něj upekla. Po jeho odjezdu přijde dopis od Kamila, který si v práci vede velmi dobře a dokonce si našel i snoubenku, kterou přiveze rodičům na svátky ukázat.
Když se tak stane, zarazí se matka nad malou váhou ženy, která by podle ní měla pár kil přibrat, protože vdaná žena nemá být hubená.
Kniha končí velkou slavností, která na čas přerušila jednotvárnost života ve městě. Na slavnost přijde i poslanec a rychnovský rodák dr. Alois Fábera, jehož proslov si nenechá ujít žádný obyvatel města.
Souběžně s příběhem rodiny Štědrých se odehrává také příběh žebráka Chlebouna. Ten si ve skutečnosti za svůj život vydělal žebráním větší jmění, než pracující člověk, ale peníze nemůže použít, protože kdyby lidé viděli, že si kupuje nové oblečení, nikdy by mu už žádné peníze nedali.
Několikrát už je odhodlán, že si "vyhodí z kopýtka," ale když si nakonec koupí v sousední vsi na pouti cukrovinky, zahlídne ho sedlák, který rozšíří zprávu i po Rychnově a před žebrákem se na několik dní zavřou dveře v celém městě.
Další díla autora