Soudní znalec je pro mnoho lidí známý pojem, ale kterým směrem se vydat, pokud se této profesi chceme věnovat? Otázky ohledně vzdělání, získání licence a současného stavu této profese zodpověděl soudní znalec Vlastimil Trávník.
Soudní znalec Ing. Vlastimil Trávník, kterého naleznete zde, působí především v Brně a Praze a byl ochoten poskytnout rozhovor mladším generacím pro tento studentský magazín. A jelikož je to pro studenty, začněme pěkně od začátku – tedy od vhodného studia a kam se „vrtnout“, jakmile máme vzdělání.
Slibuji, že při své znalecké činnosti budu přesně dodržovat právní předpisy, že znaleckou činnost budu konat nestranně podle svého nejlepšího vědomí, že budu plně využívat všech svých znalostí a že zachovám mlčenlivost o skutečnostech, o nichž jsem se při výkonu znalecké činnosti dozvěděl.
Prvně bych ráda poděkovala za ochotu poskytnout rozhovor pro Zapni mozek.
Nejvíce žádanými obory jsou stavebnictví a motorová vozidla.
Při zpracování posudku se konzultant přibírá v případě potřeby úzce specializovaných činností. Může se jednat například o pevnostní zkoušky materiálů na specializovaných přístrojích. Zpravidla se ale jedná o dílčí úkon. Podle ustanovení zákona odpovídá za celý posudek znalec včetně části, o které bylo konzultováno. V některých specializacích je znalců velmi málo. Např. existuje pouze jeden odborník se specializací na škody způsobené bleskem.
Složení slibu je veřejný akt, po kterém znalec obdrží jmenovací dekret a je zapsán do seznamu soudních znalců příslušného krajského soudu podle místa trvalého bydliště.
Pokud se týká vyhledávání zákazníků, většinou přicházejí sami. Znalecká činnost totiž často směřuje do oblasti obchodních sporů, posuzování kvality, dělení majetku a podobně. Znalec z titulu zákonem požadované nestrannosti nemůže vykonávat svoji činnost jako závislé zaměstnání. Takže jsou dvě možnosti. Buďto je někde zaměstnán a zpracovává posudky ve zbývajícím čase avšak striktně ne pro zaměstnavatele, nebo je zpracování posudků jeho jedinou pracovní náplní.
Výhoda znalce, který se této činnosti věnuje na plný úvazek, je jednoznačně vyšší profesionalita. Nevýhodou je zpravidla pracovní doba téměř bez omezení.
Obecně vzato, znalec musí splňovat podmínky pro jmenování předepsané zákonem. Pokud je přestane splňovat, soud přistoupí k odebrání licence. Jedná se například o požadavek trestní bezúhonnosti.
Odmítnutí posudku je možné v případě, že požadavek prokazatelně nespadá do specializace znalce. Dále pokud má znalec k věci samotné nebo k účastníkům řízení vztah, který by zakládal domněnku jeho podjatosti. V tomto případě má povinnost tuto skutečnost oznámit a vyčkat na rozhodnutí, zda to brání zpracování posudku.
Tresty za podání nepravdivého posudku jsou upraveny příslušnými ustanoveními zákona.
Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.