Měděný jezdec je poemou ruského autora Alexandra Sergejeviče Puškina, která nese podtitul Petěrburská povídka. Napsána byla ještě za autorova života, v roce 1833, ale vydána byla až po jeho skonu, konkrétně roku 1837. Tato lyrickoepická báseň vznikla na základě skutečné události, velké povodně, která roku 1824 postihla Petrohrad.
O autorovi
Ruský básník, prozaik a dramatik Alexandr Sergejevič Puškin se narodil v roce 1799. Měl šlechtický původ a studoval lyceum pro šlechtice. Po škole se začal politicky angažovat, byl na straně děkabristů, a začal být také literárně činný. Stal se členem literárních spolků Zelená lampa a Arzanas.
V roce 1820 napsal satirické verše proti caru Alexandrovi I. a hrozilo mu vyhoštění na Sibiř. Musel proto odejít na jih Ruska. V roce 1824 se vrátil do rodné obce a brzy mu car Mikuláš opět dovolil volný pohyb. Puškin žil v Moskvě, kde založil časopis Moskovskij Věstnik, a později i v Petrohradu, ale znechutila jej cenzura. Proto se raději oženil a hodně cestoval, stal se úředníkem ministerstva zahraničí.
Zemřel v roce 1837 na následky pistolního souboje na život a smrt s milencem své manželky.
Byl jedním z nejvýraznějších představitelů ruského revolučního romantismu.
Charakteristika díla
V díle Měděný jezdec popisuje Puškin rozsah škod, které napáchaly velké záplavy roku 1824 v Petrohradu. Opěvuje zde postavu velkého vůdce cara Petra Velikého, jehož měděná socha je hlavním motivem této knihy. Puškin v tomto díle ukazuje důležitost rozvoje a osudu státu, a to i na úkor jednotlivce. Důležitým prvkem je také oslavování krásy a velikosti Petrohradu. Kniha je rozdělena na prolog, část první a část druhou.
Ústřední postavy knihy
Jevgenij - mladý chudý muž, který je zamilován do dívky Paraši a kvůli povodni přijde o všechno.
Car Petr Veliký - symbol velikého Ruska.
Jazykové prostředky a stylistika
Dílo je vyprávěno v er-formě, přičemž na začátku první části do díla vstupuje sám autor a popisuje zde své záměry z pohledu první osoby. Rýmovým schématem této poemy je především rým sdružený (A, A, B, B) a rým střídavý (A, B, A, B). Velká část Měděného jezdce je věnována popisu povodně a jejich následků.
Dějová linie
V Petrohradu se rozvodní řeka Něva a hrdina této knihy Jevgenij se obává o život své milenky Paraši. Když velká voda opadne, začínají bandité loupit a Jevgenij se ji vydává hledat. S hrůzou zjišťuje, že její dům byl vodou odnesen, a to i společně s ní. Když zjistí, že jeho životní láska zahynula, tak se zblázní a toulá se ulicemi Petrohradu, kde žije z toho, co mu dají ostatní.
Jak se Jevgenij toulá ulicemi, tak narazí na sochu měděného jezdce, pomník zakladatele města cara Petra Velikého. Nešťastný Jevgenij v zoufalství tento pomník prokleje za pohromu, která město postihla, načež za sebou uslyší dusot kopyt. Obává se, že je pronásledován měděným jezdcem, symbolem státní moci, a tak před ním utíká.
Jevgenij je po útěku nalezen mrtvý na ostrůvku, kam řeka Něva odnesla dům jeho milované.
Další díla autora- Novely
- Poema
- Romány
- Sbírky povídek
- Tragédie