Pokud se ženě na těhotenském testu objeví dvě čárky, většinou je šťastná a na miminko se těší. Mimoděložní těhotenství ale nikdy nekončí dobře. Vždy musí být co nejdříve odstraněno. Radost z budoucího mateřství se tak často mění v okamžiky hrůzy a boj o život maminky.
Při běžném těhotenství splyne vajíčko se spermií ve vejcovodu. Oplodněné vajíčko potom směřuje vejcovodem do dutiny děložní a zárodek vzniká po uhnízdění ve sliznici této dutiny. Vajíčko potřebuje ke svému růstu a vývoji zásobení krví, které zajišťuje prorůstání jeho výběžků, tzv. klků do okolí. V děložní sliznici se vajíčku daří nejlépe, protože je na jeho vývoj zde plně připravena a vyvinuta.
Mimoděložní těhotenství
Mimoděložním těhotenstvím bývá nazývána situace, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo děložní dutinu, nejčastěji ve vejcovodu, případně ve vaječníku nebo dutině břišní. V těchto částech těla se ovšem vajíčko nemůže plnohodnotně vyvíjet a navíc hrozí vysoké riziko jejich poškození.
Příčiny vzniku mimoděložního těhotenství ve vejcovodu
- časté záněty vejcovodů, zánětlivá onemocnění pánve
- nitroděložní tělísko – jestliže dojde k selhání antikoncepce, zvyšuje se riziko vzniku mimoděložního těhotenství
- při stavech po operacích vejcovodů
- endometrióza
- umělé oplodnění – v případech, kdy žena podstoupí IVF, existuje též vyšší riziko mimoděložního těhotenství
Průběh
Mimoděložní těhotenství rozšiřuje vejcovod a zároveň ztenčuje jeho stěnu. Plodové vejce se snaží si agresivně zajistit zásobování krví a tím narušuje cévy v místě svého uhnízdění. Tím může způsobit silné krvácení do břicha ženy. Ta bývá nezřídka přímo ohrožena na životě.
K odumření vajíčka dochází, jestliže je usazeno v blízkosti ústí vejcovodu a tělo jej vypudí do dutiny břišní. Rostoucí mimoděložní těhotenství často způsobuje prasknutí vejcovodu a pacientka je zdravotně i psychicky otřesena. V některých případech probíhá mimoděložní těhotenství řadu týdnu bez příznaků, avšak při propuknutí břišního krvácení ohrožuje život ženy.
Příznaky mimoděložního těhotenství
- zpoždění nebo úplné vynechání menstruace jako při běžném těhotenství
- bolesti nejrůznějšího charakteru – žádné, tupé, občasné, křečovité nebo ostrá prudká bolest
- obvyklé příznaky těhotenství
- krvácení – v některých případech se neobjeví vůbec, jindy dochází k silnému krvácení nebo výtoku
- slabost, nevolnost
Diagnostika
Má-li žena podezření na těhotenství, případně jí jej napověděl domácí těhotenský test, obvykle se vydá k lékaři, kde je gynekologicky vyšetřena. Těhotenský test často informuje o těhotenství, ovšem nedokáže rozlišit, zda je o těhotenství běžné nebo mimoděložní. Proto je vhodné určit hodnotu hCG (těhotenského hormonu) z krve. Při mimoděložním těhotenství se jeho hodnoty nezvyšují tak rychle jako u nitroděložního těhotenství.
Při vyšetření ultrazvukem není možné vidět oplodněné vajíčko v děloze a pomocí dalších metod lékař potvrzuje či vyvrací přítomnost mimoděložního těhotenství. Pomocí laparoskopického vyšetření si lékař vizualizuje orgány dutiny břišní a sleduje stav vejcovodů nebo přítomnost krve v břiše pacientky.
Léčba
Mimoděložní těhotenství musí být neprodleně odstraněno, aby i nadále nedocházelo k ohrožování života ženy. Nejčastěji tomu bývá za pomoci laparoskopie, která odstraní vajíčko z vejcovodu. Někdy musí dojít k jeho naříznutí nebo úplnému odstranění spolu s těhotenstvím. Pokud není možné provést pacientce laparoskopii, řeší se situace přímým vstupem do oblasti břicha.
Následky
- následky operace (odstranění vejcovodu…)
- možná neprůchodnost vejcovodu
- zvýšené riziko opakování mimoděložního těhotenství