Plexus je druhá část volné trilogie Růžové ukřižování, obsahující smyšlené příběhy z Millerova šestiletého pobytu v Brooklynu. Kniha Plexus vyšla poprvé v roce 1953.
O autorovi
Henry Miller se narodil 26. prosince 1891 v New Yorku, kde chtěl později vystudovat City College of New York. Studií ale brzy nechal a poté vystřídal hned několik zaměstnání. Psát začal v roce 1920. Už jeho první díla se vyznačovala jeho nenávistí k jakýmkoliv omezením. Najdeme v nich tedy vulgarity a urážky, díky kterým byly jeho knihy často zakazovány.
Po druhé světové válce se, díky vyhraným soudním procesům, vrátily jeho knihy opět do prodeje. Nejúspěšnější je dvojice knih Obratník raka (1934) a Obratník kozoroha (1939). Svým dílem a svými myšlenkami ovlivnil Miller nastupující beat generation a tím také hnutí hippies. Henry Miller zemřel 7. června 1980 v Los Angels.
Charakteristika díla
Děj knihy se odehrává v Brooklynu na počátku dvacátého století.
Autor zde popisuje své smyšlené zážitky ze svého šestiletého pobytu v této části New Yorku.
Kniha nabízí jedinečný pohled na živý Brooklyn dvacátých let dvacátého století.
Také zde se, stejně jako v jiných dílech autora, objevuje otevřený popis erotických scén (kterých je zde ale mnohem méně, než v předcházejícím Sexusu), ale také až filosofická zamyšlení, která jsou pro tohoto představitele amerického surrealismu typická.
Miller dostal nápad na napsání Růžového ukřižování, jehož je Plexus součástí, jedné noci roku 1927. Zůstal prý vzhůru celou noc a načrtl si základy nejen Růžového ukřižování, ale také úspěšnějšího Obratníku Kozoroha.
Ústřední postavy knihy
Henry Miller - mladý a chudý spisovatel a bohém, který opustí svou práci a chce se živit psaním.
Mona - krásná tanečnice, Millerova druhá žena.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk knihy je nespisovný. Často se zde objevují vulgarismy. Kniha je psaná v ich-formě. Vyprávění je chronologické.
Dějová linie
Kniha navazuje na předchozí Sexus, ve kterém si Henry Miller vzal mladou tanečnici Monu. V Plexusu odchází Henry Miller ze svého místa v Cosmodemonic Telegraph Company, kde do té doby pracoval.
Od této chvíle se pokouší stát se spisovatelem. Většina jeho literárních pokusů končí špatně. Henry Miller se obdivuje svým vlastním literárním vzorům.
Další díla autora