Pojízdné letní kino vyjelo po českých městech i letos a diváky opět čeká promítání českých filmů během celého léta. Kinematograf bratří Čadíků u nás funguje již patnáct let a každoročně pomůže mnoha lidem, kteří to potřebují. Vybrané dobrovolné vstupné každoročně věnuje dobročinným organizacím či postiženým povodněmi.
Kinematograf bratří Čadíků je dnes již známý pojem. Ačkoli je prvotní nápad mnohem starší, poprvé vyjel před patnácti lety – první cesta obnášela trasu deseti měst zakončenou návštěvou Prahy. Za celou tu dobu si se svým pojízdným kinem získal oblibu i dobrou reputaci.
První vybavení získali v devadesátých letech z kin, které v té době hojně zavírali. S kiny to vypadá bledě i dnes, tentokrát kvůli chybějící technice pro digitální promítání, která je pro mnohá města finančně nedostupná.
V současné době je tu 15 mobilních kin, která baví lidi v celé České Republice. Od roku 2002 se z dvou kinoautobusů můžou těšit i naši slovenští sousedé, jejichž programy jsou rozšířeny od českých filmů i k těm slovenským. Od stejného roku se s kinematografem můžeme setkat i v západní a východní Evropě, kde v minulosti navštívil např Paříž či Moskvu.
Kapitolou sám sobě je Střelecký ostrov v Praze. Ve své době zde kinematograf fungoval jako jediné letní kino ve městě a jeho promítání bylo spojeno s každoročním tříměsíčním festivalem kultury. Zde se výjimečně promítaly i zahraniční filmy.
Program letních tras kinoautobusů a seznamy promítaných filmů jsou známy každoročně minimálně tři měsíce před prvním promítáním. V některých městech se návštěva Kinematografu bratří Čadíků stala již tradicí a vedení města samo vybírá promítané filmy.
Díky mnoha sponzorům je vstupné na promítání zdarma a vše co se vybere, může být věnováno na dobročinné akce jako jsou Pomozte dětem, Kapka naděje, Archa Chantal, Masarykův onkologický ústav v Brně, Konto BARIÉRY a Dar života. Od roku 1998 se pro tyto nadace podařilo získat přes pět a půl milionu korun. Roku 1997 v rámci dobročinné akce navštívil Opavu sužovanou povodněmi. Vybrané peníze za loňské léto byly věnovány na opravu škod způsobených povodněmi městu Hrádek nad Nisou.
Letošní seznam měst, která kinematograf navštíví, je opět pestrý. Na internetových stránkách kinematografu naleznete harmonogram TRASY 1, TRASY 2 i TRASY 3. Zapomenout nesmíme ani na Starobrněnské filmové léto, mezi jehož partnery, ostatně jak napovídá již název, patří i Starobrno.
Měla jsem tu možnost zúčastnit se čtyřdenního promítání v Moravském Krumlově, kde byl program sestaven z filmů Signál, Probudím se včera, Perfect Days a Okresní přebor – poslední zápas Pepíka Hnátka. Stejně jako loni, i letos se promítalo na náměstí a to bylo opět přecpané lidmi. Ti byli ochotni přijít hodinu i více před začátkem promítání, aby si zabrali ta nejlepší místa. Na spoustu z nich místa ani nezbyla a tak museli desítky lidí stát. K dispozici zde byl i stánek s občerstvením.
Současný starosta města Tomáš Třetina, nadšen fotbalovou tematikou filmu Okresní přebor promítaného čtvrtý den, vybídl diváky, aby přišli v dresech, šálách či jiném sportovním vybavení. Před promítáním pak nechal nastoupit malé fotbalisty, kteří předvedli publiku svůj pokřik. Následně starosta přebíhal kolem laviček, tvořil vlnu a nechal pištět i diváky. Zakončení proběhlo rozdáním energetických nápojů a odznáčků města všem ve sportovním vybavení.
Náměstí přetékalo lidmi, kinematograf měl vše výborně připravené a sklízel úspěch. Přeji mu další roky úspěšného promítání a úspěch nejen u nás, ale i v zahraničí.