Obratník raka je zřejmě nejúspěšnější kniha amerického surrealistického spisovatele Henryho Millera. Dílo bylo po vydání přijímáno jako pornografie a proto bylo v mnohých státech zakázáno. Dnes je kniha brána jako autorův protest proti lidské společnosti.
O autorovi
Henry Miller se narodil 26. prosince 1891 v New Yorku, kde chtěl později vystudovat City College of New York. Studií ale brzy nechal a poté vystřídal hned několik zaměstnání. Psát začal v roce 1920. Už jeho první díla se vyznačovala jeho nenávistí k jakýmkoliv omezením. Najdeme v nich tedy vulgarity a urážky, díky kterým byly jeho knihy často zakazovány.
Po druhé světové válce se, díky vyhraným soudním procesům, vrátily jeho knihy opět do prodeje. Nejúspěšnější je dvojice knih Obratník raka (1934) a Obratník kozoroha (1939). Svým dílem a svými myšlenkami ovlivnil Miller nastupující beat generation a tím také hnutí hippies. Henry Miller zemřel 7. června 1980 v Los Angels.
Charakteristika díla
Děj knihy se odehrává v Paříži dvacátého století.
Kniha vyšla poprvé v roce 1934 v Paříži. Po čtyřech letech byla kniha v USA zakázána pro nemravnost. Po Obratníku raka byly rychle zakázány i ostatní autorovy knihy. Až v roce 1961 se ohledně zákazu knihy vedl soudní spor, který skončil v Millerův prospěch a v roce 1964 vydal dokonce nejvyšší soud prohlášení, ve kterém potvrdil, že kniha není obscénní.
Kniha v sobě mísí autobiografii, esej, sociální kritiku, erotiku a volné asociace.
Dílo je dnes považováno jako intelektuální protest proti dnešní společnosti, založené na deptání lidí.
Mezi hlavní témata knihy patří sex, minulost, chudoba a přátelství.
Obratník raka nemá, podobně jako další knihy Henryho Millera, souvislou dějovou linii.
Ústřední postavy knihy
Henry Miller - vypravěč, autor a hlavní postava knihy. Umělec, žijící na dně společnosti.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je psána Henrym Millerem v ich-formě. Jazyk knihy je nespisovný. Objevují se zde i vulgární výrazy.
Další díla autora