Článek se zabývá novým návrhem ministra školství Josefa Dobeše, na zrušení devátých tříd na základních školách.
Vláda se snaží ušetřit, což je znát ve všech státních sektorech, a zvláště toto „škudlení“ pociťují státní zaměstnanci. V neustálém škrtání vládu napadl další nápad, který, alespoň pro mě, postrádá smysl. Současný ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš chce zrušit devátý ročník na základních školách, kvůli nákladům, které jsou s provozováním devátých ročníku spjaty. Brání se faktem, že dříve stačilo základní školu vést do osmé třídy. Nedívá se ale na fakt, že v této době bylo velmi málo vysokoškolských studentů, ale i studentů na středních školách. Největší oblibu v této době měly učňovské obory, které málo kdy nabízely možnost nástavby, která by zahrnovala i maturitu. Současně chce se zrušením devátých tříd zavést povinné dva cizí jazyky, Angličtinu a Němčinu. Angličtina by se měla učit už od první třídy, jak tomu je na některých základních školách již dnes, ale druhý jazyk, Němčina, by se měla začít vyučovat až v šesté třídě.
Nepopírám, že s nápadem zrušení devátého ročníku na základních školách moc nesouhlasím. Ministr školství Josef Dobeš se sice brání faktem, že v deváté třídě se již mnoho učiva neprobere a děti se většinou flákají. Ano, na některých školách tomu tak určitě je, ale nemůžeme házet všechny základní školy do jednoho pytle. Znám prestižní základní školy, které mají výuku tak rozdělenou, že „jedou“ až do posledního dne devátého ročníku, a jejich studenti jsou v 90% případů bráni na velmi dobrá gymnázia v Praze, Brně, či Plzni. Tímto neříkám, že v ostatních městech jsou gymnázia na nižší úrovni, to rozhodně ne, ale vycházím z častých soutěží, kdy se gymnázia v těchto městech drží na prvních příčkách.
Ruku na srdce. Rušení devátých tříd donutí učitele a ředitele k napěchování učiva do ostatních ročníků a tím může vzniknout větší tlak na malé děti. Již dnes musejí zvládnout více informací, protože technika jde nezadržitelně kupředu a rozhodně nebude čekat, až ji nějaký opozdilec dožene. Dříve bylo učiva míň a tzv. „dělnické“ práce byly lépe placeny. Dnes si průměrný dělník vydělá kolem dvanácti tisíc měsíčně. To rozhodně nestačí na uživení dětí a dopřání jim kvalitního života a vysoké životní úrovně. Který rodič by nechtěl pro svoje dítě to nejlepší?! Ano, najdou se tací, ale pořád doufám, že existují rodiče, kteří chtějí pro své děti maximum. Proto je důležité, aby děti studovaly. Zrušení devátého ročníku jim může ublížit, a proto bych to nedělal. Ano, klidně šetřeme, co to jde, ale nešetřeme prosím ve školství. Vzdělání je tou nejdůležitější věcí jak pro člověka, tak i pro národ. Jen vzdělaní lidé mohou Českou republiku opět dostat na vrchol světového průmyslu, jak tomu bylo za první republiky.
Prosím, pane ministře Dobeši, nerušte nám deváté třídy, ale raději se zeptejte ministra dopravy, kam tečou miliardy na silnice a dálnice, které jsou vyšetřovány Antimonopolním úřadem za předražené práce, materiály a kartelové dohody.
Zatím je vše ve hvězdách. Prozatím je návrh zákona ke zrušení devátých tříd v plenkách a uvidíme, co z toho nakonec vznikne. Jak jste na tom vy? Souhlasíte se zrušením devátých tříd, nebo jste odpůrci tohoto nápadu?
Fotografii „STUDENTS TIRED FROM STUDYING“ sponzoruje fotobanka Dreamstime.