Svátek původně zvaný Samhain je dnem, kdy se údajně hranice mezi světem živých a mrtvých stává nejtenčí. Pro většinu populace typický americký svátek není vlastně vůbec americký. Tam se dostal až v roce 1840 díky přistěhovalcům ze Skotska a Irska. Jeho první oslavy probíhaly již v 5.století, kdy Keltové slavili konec léta a začátek zimy. Podle pověry Samhain, jejich bůh mrtvých, dovedl na jednu noc duchy do světa živých. Ti mohli být buď nápomocni, nebo mohli přinést problémy. V noci 31. října tedy zapalovali ohně a oblékali si masky, aby se před zlými duchy uchránili. Název Halloween se uchytil až ve 13. století, kdy se katolíci pokoušeli odstranit všechny pohanské zvyky. Zvlášť oblíbený Samhain alespoň přejmenovali na All Hollows Day, zkráceně Halloween.
Dnes je v mnoha zemích svátek Halloween obrovským fenoménem. Děti obcházejí domy v převlečení s otázkou: „Trick or treat“ (koledu, nebo ti něco provedu). Za odměnu dostanou sladkosti a ovoce.
V Čechách většina lidí zajde 1. listopadu na hřbitov, zapálí svíčku a vzpomínají na své blízké, kteří už nejsou mezi námi. Jak se ale díváme na bouřlivé Halloweenské oslavy? Díky americkým filmům zatoužilo po tomto svátku i mnoho Čechů. Podle průzkumu mezi studenty je 80% rozhodně pro přijetí tohoto svátku. První vstřícné kroky dělají obchodní řetězce, které po kampaních typu „Hurá! Do školy!“ naplňují regály lehce kýčovitými předměty s Halloweenskými motivy. Příznivci tohoto svátku si na zahradu dají vydlabané dýně se svíčkou a nebo si vyzdobí byt strašidelnými dekoracemi. Tím ale Halloween u nás končí.
Je možné se postupně dopracovat k obdobě Halloweenských oslav v USA? Nebo jsme zamrzli na bodě čistě obchodního tahu? Starší lidé se s tímto svátkem většinou neztotožňují a asi ani neztotožní. Mladší generace by ho však s radostí zavedla. Jsou tedy jistě šance, že v budoucnu bude Halloween takovým svátkem, jako jsou třeba Velikonoce. Otázkou však je, jestli není na tyto změny český národ až příliš konzervativní.