V roce 2009 režisér Neill Blomkamp překvapil skvělou sci-fi podívanou District 9, díky které do něj byly vkládány velké naděje, co se budoucí kariéry týče. Před pár dny do kin vstoupil jeho nový sci-fi snímek Elysium, který láká efektním trailerem i hereckým obsazením. Následující řádky budou patřit nejen ději a štábu, ale i ohlasům ve světě.
Děj se odehrává v Los Angeles v roce 2159. Obyčejní lidé žijí na zpustošené a značně přelidněné planetě Zemi. Malá skupinka vyvolených obývá kosmickou stanici Elysium, která je zcela nedotčená chudobou a špínou, a má k dispozici ty nejmodernější technologie včetně léků na nejrůznější nemoci. Na vrcholku Elysijské hierarchie stojí tajemnice Delacourt v podání Jodie Foster, která je ochotna udělat cokoliv, aby si stanice zachovala svoji exkluzivitu; lidé na Zemi naopak dělají vše pro to, aby se na Elysium dostali.
Touží po tom i bývalý recidivista Max de Costa (dohola ostříhaný a vymakaný Matt Damon). Tedy, ne úplně od začátku a z vlastní vůle, ale k vpádu na Elysium je donucen neblahými okolnostmi. Jednoho dne je nešťastnou náhodou ozářen radiací a zjišťuje, že mu zbývá pouhých pět dní života. Pokud chce přežít, musí se chtě nechtě stát členem odboje a vypravit se na Elysium. Prvotní „sobecký“ záměr zachránit sebe sama se postupem času mění v záchranu celého lidstva a nastolení rovnováhy mezi zcela odlišnými světy.
Po boku mu celou dobu stojí gangsterský kamarád, objeví se i dávná láska z dětství (Alice Braga), jejíž dcerka je nemocná a potřebuje též léčebné prostředky z Elysia, stranu zla zastupuje již zmíněná Jodie Foster a její žoldák Kruger, kterého velmi přesvědčivě ztvárnil jihoafrický herec Sharlto Copley, a za zmínku také stojí Maxův bývalý šéf v podání Williama Fichtnera, který má v mozku zakódované velmi důležité informace.
Ještě bych zmínila názory zahraničních i českých recenzentů a diváků. Obecně panuje názor, že Neill Blomkamp, který se ujal kromě režie i psaní scénáře, trošku zklamal a nedosáhl kvalit svého režijního debutu District 9. (Nejeden recenzent, ale i filmový nadšenec se nevyhne srovnání těchto dvou snímků.) Elysiu se vytýká hlavně slabší scénář a snaha o to, mít vážnou myšlenku (elita vs. lůza – viz dnešní svět) a zároveň být sci-fi blockbuster, což se prý nepodařilo.
Já tento názor nesdílím, obecně mám sci-fi žánr ráda a i snaha v akční sci-fi podívané o vážnou myšlenku se cení. Mezi klady filmu patří syrová vizuální stránka filmu či reálně zobrazená budoucnost – i když je plná technických vynálezů, většina je zašlá a otlučená takovým způsobem, že divákovi nepřijde, že se dívá na supermoderní vymoženost. Divák nemá pocit sci-fi podívané ve stylu Minority Report či Pátého Elementu, kde si řekne „Jo, tak takhle to bude za x let vypadat, ale zatím je to budoucnost vzdálená.“
Jestli si Max dokáže včas zachránit život, zničit padouchy, najít lásku a k tomu všemu srovnat diametrální rozdíly mezi Zemí a Elysiem, to zjistíte, když se na film vypravíte. Není nic jednoduššího, než si zajít do kina, dozvědět se, jak vše dopadne, a udělat si vlastní obrázek o tom, zda-li je film takový, jak se o něm říká.