Již osmnáctý rok mohli lidé v různých městech navštívit středověké divadlo Traken. Představení pro celou rodinu je směsicí rytířských úkolů, dovedností na cválajícím koni ale i humorných scén a mnoha dialogů. Kláním probíhajícím na kolbišti provází herold, jež dohlíží na čestnost rytířů při soubojích.
Traken je názvem středověkého divadla Petra Nováka fungujícího od roku 1995. K jeho vzniku se inspiroval v Německu, kde se po revoluci živil kaskaderstvím. Jeho dětské přání stát se rytířem a láska ke koním se proměnily ve skutečnost. Více informací o divadlu Traken naleznete na jejich internetových stránkách.
Rytířské představení na kolbišti
Před zahájením představení jsou divákům rozdány stuhy rozličných barev,jež v polovině představení uváží na dřevce rytířům, kterým chtějí projevit svou přízeň. Nejvíce pentlí samozřejmě získá, jak jinak, král a mnohem méně zákeřní a nečestní bratranci. Jak vidno – děti mají smysl pro spravedlnost.
Hodina začátku se již blíží a publikum napjaté očekáváním pokukuje po stanu s koňmi. A je to tu – na kolbiště vycválají první koně a diváci jsou vtaženi do středověké atmosféry podbarvené vkusně vybranou hudbou.
Hodinu a půl dlouhým představením provází herold, dohlížející na čestný průběh rytířského klání. Peskuje rytíře za jejich přestupky a naopak chválí ty, jež se drží pravidel.
Představení je rozděleno na dvě části, kdy se v první testuje dovednost rytířů rozličnými úkoly jako jsou hod sekerou, zastřelení makety divočáka šípem z cválajícího koně či napichování kroužků na dřevec.
Během přestávky se mohou diváci vyfotografovat s koňmi a rytíři a vyzkoušet si hod sekerou či střelbu z luku. V praxi je pak mohutný fríský kůň obestoupen houfem malých dětiček, které se natahují po jeho sametových nozdrách. Bokem nezůstane ani úžasná dětská logika – totiž že kůň záporného rytíře musí být zlý a nikdo jim to nevymluví. A tak je poplácáván především kůň královský, který klidně stojí a nechá si líbit veškerou pozornost.
V druhé polovině představení čekají diváky dech beroucí rytířské souboje, jež ve středověku fungovaly jako výcvik před účastí ve válce. Při souboji se snaží jeden rytíř druhého zasáhnout dřevcem a shodit jej ze sedla; často pak následuje souboj na zemi.
V průběhu celého představení je patrné množství práce, jež herci odvedli nejen s koňmi, ale i na sobě. Scénář je promyšlen do detailů a herci své role prožívají jako skutečné.
Zasmějí se děti i dospělí
Představení je uzpůsobeno pro celou rodinu a všechny věkové kategorie bez výjimky. Humorným prvkům se tak zasmějí nejen děti, ale i dospělí.
Děti se do představení dokáží neuvěřitelně vžít a hercům se z jejich strany dostává výrazné odezvy. Na záporné postavy pokřikují a naopak kladným rytířům dávají najevo svou přízeň.
Herci výrazně komunikují s publikem a využívají jejich odezvy. V jedné chvíli mezi diváky vtrhne krvechtivý rytíř ve snaze useknout něčí hlavu a napříště je malá slečna napomenuta rytířem, kterému se smála – to vyvolá smíchu ještě více.
Ozdoba zvaná fríský kůň
Nedílnou součástí jsou rytířští koně vybaveni přehozy v totožných barvách se svými jezdci. Mezi nimi vynikají fríští koně. Jejich zbarvení je smolně černé a se svým vysoce klenutým krkem, mohutnými plecemi, dlouhýma a silnýma nohama a poměrně vysokým krokem jsou velice působiví a poutají pozornost. O to větší, když na hřbetě nesou rytíře a působí jak z romantické představy o středověku. Pro svůj vzhled je někdy nazýván černou perlou.
Patří mezi nejstarší evropská plemena. Z původně pracovního koně se postupně změnil na rytířského. Dnes je využíván především k drezuře a stejně jako dříve i k zápřahu.
Všichni herci již při příchodu zvládají jízdu na koni na profesionální úrovni. Učí se pak pouze své role.
Zdroj galerie: traken.cz