• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Jak správně citovat v odborné práci

07. listopadu 2013 Monika Navrátilová Vzdělání a kariéra Nepřehlédněte

Ať už studujete střední či vysokou školu, dříve nebo později přijde okamžik, kdy budete potřebovat znát zásady správného citování. Nechcete-li být nařečeni z plagiátorství, v žádné seminární práci nesmí chybět odkazy na použité zdroje. U bakalářských a diplomových prací to platí dvojnásob.

Foto: dreamstime.com

Asi všichni známe ty okamžiky, kdy sedíme u počítače, máme otevřených mnoho internetových oken, kolem sebe spoustu knih a snažíme se ze sebe „vypotit“ nějakou inteligentní myšlenku, kterou bychom mohli použít ve své seminární či bakalářské/diplomové práci. Inspiraci přitom hledáme u moudřejších kolegů právě v literatuře nebo na internetu. Ani ten nejlepší nápad by nám ovšem nebyl k ničemu, kdybychom za každou převzatou pasáží naší práce neuvedli původního autora. Nikdo z nás si jistě nechce přidělávat zbytečné problémy kvůli plagiátorství, a tak by se vám následující informace  o citacích mohly hodit.

Struktura citací stejně jako jejich přesné grafické vyjádření je velice důležité. Proto dbejte na správné užití teček, čárek nebo zvýraznění kurzívou.

Někteří z nás si oblíbili citace ve formě poznámky pod čarou. Tu nalezneme ve Wordu v záložce Odkazy. Text, který citujeme, samozřejmě nesmíme zapomenout označit uvozovkami, zvýraznit jej kurzívou a umístit poté index, který nás přesměruje na konec stránky. Sem pak vložíme příslušné údaje.

Tištěné zdroje

Do kategorie tištěných zdrojů samozřejmě řadíme knihy. Patří sem ale také časopisy a jiné odborné práce. Obecný vzor pro citace z těchto pramenů je následující:

PŘÍJMENÍ AUTORA, INICIÁLA KŘESTNÍHO JMÉNA. Název knihy. Místo vydání, Nakladatelství: rok vydání. Počet stran. ISBN.

Čerpáte-li informace z odborné (např. bakalářské) práce někoho jiného, na místě nakladatelství uvedete název vysoké školy a příslušnou fakultu. Mezinárodní číslo knihy ISBN v práci logicky nenajdete, nahradíte jej proto jménem vedoucího práce.

Celý časopis neboli seriál odcitujeme  takto:

Název seriálu (periodika). Vedlejší název (pokud je). Vydání. Místo publikování: Nakladatel, datum publikování, číslování. ISSN.

Pokud  odkazujeme na konkrétní článek v časopise, postup je následující:

AUTOR ČLÁNKU. Název článku. Název periodika. Vedlejší název (pokud je). Vydání. Místo publikování: Nakladatel, datum publikování, číslování, rozsah stránek článku. ISSN.

Citovat či parafrázovat (přejímat myšlenky jiného autora a napsat je vlastními slovy) můžeme i ve zkrácené verzi, kdy za text uvedeme krátký bibliografický záznam (příjmení autora, rok vydání a stranu) a záznam s ostatními údaji zapíšeme až na konec práce do soupisu použité literatury.

Elektronické zdroje

Při citování z internetu můžeme použít dva způsoby. Poznámku pod čarou nebo zkrácený bibliografický záznam, přičemž celý odkaz opět nesmíme zapomenout uvést v seznamu použitých zdrojů na konci práce.

Píšeme: JMÉNO AUTORA (je-li známo). Název stránky [online]. Datum publikování, datum poslední revize [citováno dne].  <URL adresa>.

Jednoduchý bibliografický zápis vypadá takto:

(Příjmení autora nebo název stránky, rok vydání, [online]).

Přejeme vám při psaní vašich závěrečných či seminárních prací mnoho inspirace a pevné nervy nejen s citacemi.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Vzdělání a kariéra

Dva týdny mezi anglickými odpadky aneb jak probíhá brigáda na hudebním festivalu Reading

Komentáře
registrator
13. listopadu 2013

Díky za je super návod. Měl jsem to v seminárce všechno špatně

Petr Homoky
12. února 2014

Nesmysl. Proč by to bylo špatně? Je možné, že jste použil jinou normu, než kterou po vás chtěl vyučující.

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže