TrueCrypt je otevřený multiplatformní program, který dokáže zašifrovat vaše důležitá data, která by neměl nikdo jiný vidět. Program nabízí několik možností, jak data šifrovat. Prvním z nich je vytvoření souboru, do kterého všechna citlivá data uložíte, a ten se následně podrobí samotnému kryptování. Dále si můžete nechat zašifrovat diskový oddíl, které se dešifruje při každém připojení do systému, a nebo takto zašifrovat celý váš flash disk. Pro operační systémy Windows navíc TrueCrypt nabízí zašifrování systémového oddílu, takže heslo zadáváte ještě před načtením samotného systému. TrueCrypt nabízí i spoustu dalších možností a kombinací, jak ukrýt vaše data před zvídavým okem někoho jiného. Jedna z nejlepších je takzvaný Hidden volume (skrytý oddíl), který funguje tak, že uvnitř šifrovaného oddílu je další skrytý, a podle toho, jaké zadáte heslo (pokud jste někým například přinuceni heslo prozradit) se zobrazí ta, nebo ta číst disku. Takže v případě, že zadáte heslo k prvnímu disku, zobrazí se jen určité podvržené soubory, ale ty hlavní zůstanou nadále skryty. TrueCrypt používá několik šifrovacích algoritmů. Mezi hlavní patří AES, Twofish a Serpent, které můžete navzájem libovolně kombinovat. Pro ukrytí hesla se používají hashovací algoritmy SHA-512, Whirpool a další. Všechny tyto metody patří mezi jedny z nejlepších a klidně jim svá data můžete svěřit. Jelikož je TrueCrypt otevřený, máte naprostou jistotu, že v něm nejsou žádná „zadní vrátka“, a navíc v současnosti patří mezi špíčku ve svém oboru. Dnes neexistuje metoda, kterou by se k šifrovaným datům dalo dostat, a proto jediný problém, který může nastat je, že heslo zapomenete vy. Ať už si chcete zahrát na špiony, nebo ukrýt nějaká citlivá data, tak TrueCrypt je výborným řešením, jak z pohledu bezpečnosti, tak pohledu z finančních nákladů. Je totiž zdarma. Rozhodně doporučuji program vyzkoušet.
TRUECRYPT: Skryjte svá důležitá data před světem!
Hezky napsáno. 🙂
Truecrypt je jistě spolehlivý. Jen možná chtělo připsat, že uživatelé nejsou a nelze spoléhat jen na jediný způsob zabezpečení. Opravdoví paranoici by měly dbát na to, že toto zabezpečení lze překonat několika způsoby.
Tak například pokud šifrujete celé oddíly, tak se heslo zpravidla ukládá po spuštění do paměti RAM, odkud ho lze za určitých podmínek zkopírovat.
Nemluvě o tom, že hrozí stále nebezpečí odchytu hesla mezi klávesnicí a truecryptem; tzv. keylogery (ať už softwarové nebo jako malinký kus hardwaru v klávesnici, nebo na konci kabelu ke klávesnici) jsou stále ve větší oblibě.
No a samozřejmě snadno uhádnutelné heslo nebo napsané na papírku vedle počítače pošle do kytek sebelepší zabezpečení.
PS: Těch způsobů narušení je pravděpodobně víc, jen já se touto problematikou už delší dobu nezabýval.
Pokud by o problematiku komplexního zabezpečení osobního pc byl hlubší zájem, asi bych mohl obnovit starší znalosti a sepsat nějaký obecný článek nebo alespoň pár tipů a rad.
Na druhou stranu takových článků je plno na webech s hackerskou tématikou a přestože nebo právě proto, že žádný neřeší zabezpečení pc komplexně „ze všech stran“, jdou do mnohem větší informační hloubky. Tedy popsat celou takovou problematiku je nad možnosti jednoho článku.
Jan Škrle: Ja bych ocenil, kdyby jsi oprášil znalosti a něco sepsal, myslím, že bych nebyl jediný. Pokud by se tvůj článek ukázal jako výborný, tak není problém ho rozšířit.
Jestli se do toho pustíš, tak potom dej vědět, kde si to můžu přečíst.