Nové výzkumy předkládají fakta, která poukazují na to, že barva pleti je úzce spojena se vznikem rakoviny kůže. V průběhu evoluce došlo k vývoji různého zbarvení pleti v závislosti na intenzitě slunečního svitu. Lidé s tmavou pletí se vyskytovali na místech s vysokou intenzitou slunečního záření a barva kůže je měla chránit před UV zářením.
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou na světě různé barvy pleti, když máme mít všichni stejný původ? A proč jsou rozdíly tak markantní? Stejnou otázku si položila i řada badatelů, kteří se zaměřili na průzkum barvy pleti v souvislosti s evolucí. Nejrůznější výzkumy pak poukazují na to, že tmavá barva kůže vznikla v průběhu evoluce jako obrana organismu před vyšším působením slunečního záření.
Tmavá kůže snižuje riziko rakoviny kůže
K rozdělení barvy pleti došlo dle výzkumů již před jedním až dvěma miliony lety, ve chvíli, kdy lidé ztratili ochlupení. Vyvinula se jako ochrana před slunečním zářením na místech, kde je jeho vysoká intenzita. Profesorka Mel Greavesová z londýnského Institutu pro výzkum rakoviny se zaměřila na studium souvislostí vzniku rakoviny kůže s barvou pleti. Své výsledky zveřejnila v časopise Proceedings of the Royal Society. Odhalení byla šokující. Běloši jsou až 70x náchylnější ke vzniku rakoviny kůže, než lidé s tmavou pletí.
Studie potvrzují albíni
Kromě porovnání lidí se světlou a tmavou pletí se Gravesová ve svých výzkumech zaměřuje i na albíny. Dle jejích statistik se téměř 80 procent černochů, kteří trpí albinismem, nedožije ani 30 let. Tyto údaje se týkají především oblastí kolem rovníku, ale platí i u ostatních černochů-albínů žijících mimo Afriku.
Proč je tmavá pleť odolnější?
Tmavá barva pleti je ovlivněna hladinou pigmentu melaninu v kůži. Ten je usídlen v buňkách označovaných jako melanozomy, jež pohlcují UV záření a zabraňují mu proniknout do pokožky. Díky tomu je pak chráněna DNA před poškozením a lidský organismus před vznikem rakoviny kůže. Pokud člověk nemá melanin, což je právě případ albínů, proniká do kůže nejen UV záření, ale i volné radikály a tělo pak není chráněno před poškozením DNA.