Neustálý technologický postup vpřed se projevuje ve všech oblastech našeho života, a tak není výjimkou ani medicína. Nyní se však lékařům v Nizozemí podařil opravdu unikátní počin, a to transplantace celé mozkové části lebky. Díky tomu se mohla operovaná 22-letá žena vrátit zpět do normálního života.
Operace trvala 23 hodin, ale pacientce vrátila život. Mladá 22-letá žena začala trpět silnými, nesnesitelnými bolestmi hlavy, jejichž příčinou bylo zesilování lebeční kosti. Ta kvůli svému sílení začala tlačit na pacientčin mozek a kromě bolestí způsobila i poruchu zraku a výpadky koordinace. Jediným řešením byla operace. A to naprosto unikátní.
Lebka z tvrzeného plastu
Operace se ujal nizozemský neurochirurg Bon Verwei z Univerzitního medicínského centra (UMC) v Utrechtu. Ve spolupráci s australskou firmou sestavil pomocí 3D technologie model pacientčiny lebky, která byla následně vyrobena z tvrzeného plastu
Zcela nový postup
S transplantacemi části lebeční kosti už měl Verwei ze své praxe zkušenosti. Jednalo se například o pacienty, kteří měli nehodu, a došlo u nich k otoku mozku. Avšak kompletní nahrazení mozkové části lebky bylo i pro Verweie naprostou premiérou. Úkolu se však zhostil s plným odhodláním a po 23 hodinách na sále mohl oznámit úspěšný průběh operace.
Konec bolestí a návrat zraku
Trvalo tři měsíce, než se pacientka po operaci kompletně zotavila. Výsledky jsou ale naprosto unikátní. Nejen, že se zbavila nesnesitelných bolestí, ale vrátil se jí zrak, a tak se mohla zapojit do běžného života, který vedla před počátkem svého onemocnění.
I na tomto případu je vidět, že pokrok jde stále dopředu a že lze zachránit život člověka, který by ještě před pár lety své nemoci podlehl. Tak jen tak dál…