Spalovač mrtvol je kniha, která ukazuje jak velký vliv má ideologie a moc na vnitřní mravní svět a na charakter samotného člověka. Autor knihu zasazuje do začátku druhé světové války. Kniha byla vydána roku 1967 a objevují se zde prvky hororu. Hlavní postava má možná až děsivou zálibu ve smrti, o které mluví jako o krásné jistotě našeho života.
O autorovi
Ladislav Fuks se narodil 24. září 1923 v Praze. Jeho otec, policejní úředník, byl chladný a dominantní člověk, jeho matka pečovala jen o správnou společenskou výchovu. Jako homosexuál to neměl jednoduché, jeho díla mají v sobě různé maskování, jinotaje a také náznaky, k čemuž ho donutila tehdejší doba. Píše především psychologickou prózu, kde se téměř vždy vyskytuje nějaká úzkost člověka, kterému je odpírána svoboda a je na něm pácháno násilí.
Díla zasazuje především do druhé světové války a do holocaustu. Vystudoval filosofickou fakultu univerzity Karlovy a řadu let působil jako úředník. Roku 1964 se překvapivě žení s bohatou Italkou, krátce po svatbě však od ženy utíká do Prahy, kde byl hospitalizován na psychiatrii. Ladislav Fuks umírá 19. srpna 1994 v Praze, ve svém dejvickém bytě. Jeho tělo bylo nalezeno až dva dny po jeho úmrtí.
Charakteristika díla
Spalovač mrtvol je zasazen do roku 1937, tedy před 2. světovou válkou a odehrává se v České republice, v Praze.
Dílo si můžete do určité míry přisvojit i do dnešní doby, kdy stále existují lidé a organizace (například sekty), které člověku diktují určitý směr.
Ústřední postavy knihy
Karel Kopfrkingl – se prezentuje jako obětavý zaměstnanec krematoria, který o sobě hlásá, že je romantik a vzorný otec rodiny. Dbá o řádný chod domácnosti, o správnou výchovu svých dvou dětí. Je však lehce manipulovatelný, v těle mu koluje kapka německé krve a postupem času se mění v udavače a vraha.
Jazykové prostředky a stylistika
Spalovač mrtvol je napsán spisovnou češtinou, i postavy mluví spisovně, což působí nepřirozeně a mnohdy navozuje pocit, jakoby postavy byly z nějakého hororu.
Kniha je psána v er-formě, ovšem jsou zde dominantní monology pana Koprfkingla.
Děj se odehrává ve velmi krátké době.
Dějová linie
Pan Kopfrkingl je příkladný zaměstnanec krematoria, pracuje zde jako spalovač mrtvol. Jinak je Karel Kopfrkingl otec dvou dětí a příkladný milující manžel. Své děti a manželku oslovuje krásnými přirovnáními jako nebeská, čarokrásná, nadoblačná. Svou manželku nazývá Lakmé, sám se nechává oslovovat jako Roman.
Smrt pana Koprfkingla velmi fascinuje a neustále o ní všem okolo sebe vypráví. Různé „trofeje“ má i doma, jako například kremační tabuli, která je pro něj jízdním řádem smrti. Smrt jej sice velmi fascinuje, ale zároveň se mu příčí jakékoliv násilí a z blížící se války má strach.
Jeho poklidný svět naruší návštěva jeho dávného kamaráda, nyní přesvědčeného nacisty Williho Reinkeho. Ten Karla Kopfrkingla přesvědčí o tom, že existuje jakási rasová nadřazenost, kdy jsou Němci nadřazeni židům. Tlačí na něj, aby se zbavil veškerých věcí, které by jej mohli s touto méněcennou rasou spojovat. Kopfrkingl řečem uvěří a začne se doslova měnit před očima.
Začíná udávat lidi okolo sebe, čímž si u nacistů zajišťuje pozvání do nacistického Casina a rovněž si zajišťuje povýšení ve svém zaměstnání, je ředitelem krematoria. Problémem se jeví i jeho rodina, jeho manželka má židovský původ a proto se rozhodne ji oběsit v koupelně svého domu. Svého syna utluče obzvláště krutým způsobem v krematoriu, poté co jej tam vzal na exkurzi. Kopfrkingl si myslí, že to co provádí, dělá pro lidi, dělá jim určitou laskavost.
Rovněž i jeho dceři v žilách koluje „ta špatná“ židovská krev a tak se rozhodne i jí vzít na „exkurzi“ do krematoria. Když se pokusí zabít i svou dceru, objevuje se tibetský vyslanec, což je pouze výplod jeho choré mysli. Jeho výplod mu nabízí trůn v Lhase, jelikož dalajláma umřel a oni hledají nástupce. Prožívá jakési osvícení, což mu doplňují tři andělé.
Ve skutečnosti jsou však tito tři andělé, tři muži v bílém, kteří Kopfrkingla vedou do sanitky a odvážejí jej do blázince. V závěru je Kopfrkingl propuštěn a vidí průvod lidí, kteří jsou vyhublí, vracejí se z koncentračního tábora. Ani tehdy mu to nedochází a je pořád přesvědčen, že on je ten mesiáš. Má pocit, že lidstvo spasil.
Další díla autora