Román z dílny Františka Křeliny patřící do dílny ruralismu. Klasický román pro ženy. Autor toto dílo napsal po delší autorské odmlce. Základní rys díla je rozpor mezi světem, ateismem, komunismem a venkovem, který stále setrvává ve víře v boha a dodržuje staré hodny. V díle jsou dobře vidět protiklady mezi venkovem a městem.
O autorovi
Básník, prozaik, kritik a představitel ruralismu. Narodil se v Podhradí u Jičína v roce 1903. Pocházel z chudé rodiny chalupníka a kameníka. Vystudoval učitelský ústav v Jičíně. Učil nejdříve na obecních školách a později získal kvalifikaci i pro učení na školách měšťanských. Na počátku 50. let byl spolu s dalšími autory nespravedlivě obžalován a odsouzen na dvanáct let do vězení. Propuštěn byl v roce 1960 a další čtyři roky pracoval jako přidavač u zedníků. Po odchodu do důchodu se již plně věnoval literární tvorbě.
Zemřel v Praze v roce 1976 a pohřben je ve Veliši u Jičína.
Charakteristika díla
Děj románu je zasazen do Českodubska a sám autor o něm prohlásil, že se nejedná o dílo historické, ale současné.
Román vznikl v souvislosti s pomnichovskou tragédií českého pohraničí a navazuje na něj román Soud nad Bábelem.
Postava Jakuba Bábela byla skutečná, stejně tak i postava německé dívky Irmgard.
Ústřední postavy knihy
Petr Bábel – nejmladší a nejmilejší syn Jakuba Bábela. Od dětství byl chromý, a proto se dal k letectví, kde jeho handicap nebyl znát.
Irmgard – německá dívka, která je v rodině na výměnu a zamiluje se do Petra. Je to laskavá dívka, která to v životě nemá jednoduché.
Lájoš – Petrův přítel, který pracoval u Bábelů. Po té co se mu na poli zraní kůň, který musel být usmrcen, byl propuštěn.
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je napsána spisovným jazykem. Časté jsou různé citace od jiných autorů, některé i v německém jazyce. V románu autor často používal přímou řeč. Příběh je psán v er-formě.
Dějová linie
Hlavní děj románu je milostný příběh Petra Bábela a Němky Irmgard. Petr byl nejmladší a zároveň nejmilejší syn Jakuba Bábela. Protože měl od dětství chromou levou nohu, zvolil jako své povolání letectví, kde jeho postižení nebylo přítěží. Irmgard byla u nich v rodině na výměnu tzv. handl, který byl v té době poměrně běžný. Dívku v rodině brali jako sestru i když je dělilo mnohé. V době kdy se zamilovala do Petra se musela vrátit domů. Dívka musela svou lásku skrývat před svým bratrem Konrádem, který byl stoupencem nacistické ideologie a svou sestru velmi hlídal.
Oba milenci se mohli setkávat jen dvakrát ročně o svátcích. Láska mezi Petrem a Irmgard neustále rostla a vyvrcholila právě v noci v téže době, kdy bylo Rakousko připojeno násilně k Německu v březnu 1938. Tehdy se spojily dva lidské osudy, dvě země a nikdo neví, jak to bude dál. Petr a Irmgard spolu stráví noc a slíbí si věčnou lásku a manželství. S ranním soumrakem ovšem Petr musí uprchnout sám a bez své vyvolené. Jestli se ještě někdy setkají, nevědí. Román nemá dokončený závěr, autor si nechává otevřený konec.
Mimo příběhů Petra a Irmgard se v románu odehrává i příběh rodiny Bábelů. Starého Bábela hospodařícího se svou rodinou na statku v Radlicích, jeho čtyř dětí: Jiřího, který byl nejstarší a angažoval se v politice, Vojtěcha pracujícího na rodinném statku, již zmiňovaného letce Petra a jediné dcery Anežky, která také pracovala na statku. Další postavou byl Petrův nejbližší přítel Lájoš, který po usmrcení koně na poli byl Bábelem vyplacen a Petr mu sehnal místo u jiného sedláka. Lajoš se po čase vrátil a rodině Bábelů jeho návrat nepřinesl nic dobrého.
Starý Bábel se několikrát vyhne smrti, ale ta ho přesto v závěru románu nemine. Je zavražděn a jeho smrt zůstává neobjasněna, protože nikdo neví, kdo to byl a Bábel si vezme své tajemství do hrobu. Vypadá to, že ze smrti starého Bábela bude obviněn Petr, který uprchl ze země do Španělska.
Další díla autora