Psychologický román, volně navazující na dílo Bábel. Odehrává se ve dvou dnech právě v období německé okupace. Autor děj doplňuje politickými událostmi z té doby.
O autorovi
Básník, prozaik, kritik a představitel ruralismu. Narodil se v Podhradí u Jičína v roce 1903. Pocházel z chudé rodiny chalupníka a kameníka. Vystudoval učitelský ústav v Jičíně. Učil nejdříve na obecních školák a později získal kvalifikaci i pro učení na školách měšťanských. Na počátku 50. let byl spolu s dalšími autory nespravedlivě obžalován a odsouzen na dvanáct let do vězení. Propuštěn byl v roce 1960 a další čtyři roky pracoval jako přidavač u zedníků. Po odchodu do důchodu se již plně věnoval literární tvorbě.
Zemřel v Praze v roce 1976 a pohřben je ve Veliši u Jičína.
Charakteristika díla
Román se odehrává v období okupace v roce 1938, kdy Němci zabrali zbytek tehdejšího Československa a Hitler navštívil Pražský Hrad.
V díle se autor zamýšlí nad otázkami víry a svědomí, boj obžalovaného o spravedlnost a nutnost boje proti bezpráví páchanému na českém lidu.
Ústřední postavy knihy
Petr Bábel – letec, postavený před soud a obviněný z otcovraždy.
Jazykové prostředky a stylistika
Příběh je psán v er-formě a spisovným jazykem. Autor často používá přímou řeč a cituje i jiné autory.
Dějová linie
Román soud nad Bábelem volně navazuje na knihu Bábel. Jedná se zde o soudním procesu, vedeném proti Petrovi Bábelovi. Petr je letec. Toto povolání si vybral kvůli svému postižení. Od dětství měl chromou levou nohu a špatně na ní chodil, ale pro práci u letectva to nebylo důležité. Petr Bábel je postaven před soud a obviněn ze žhářství a otcovraždy. Petr se hájí, že otce nezabil a nemá s jeho vraždou nic společného.
Soudní přelíčení se odvíjí v době chmurných politických událostí ve dvou dnech v březnu 1938.
Čtenář během čtení proniká díky výpovědím svědků a obžalovaných do rekonstrukce celé tragické události, ale zároveň vidí i život na pomezí Rakouska a Česka, kde dříve lidé žili podobné životy s podobnými problémy.
V závěru románu se objeví v soudní síni bratr Irmgard Konrad, který je velký zastánce Hitlera a jeho režimu. Hledá svou sestru, která mu utekla, aby byla Petrovi oporou. V tu chvíli ho pozná Lájoš, bývalý sluha Bábelů, jenž byl jediný svědek té tragické události. Označí ho za vraha. Petr je zbaven všech obvinění a spolu s Ingrid odjíždějí na jeho motorce, aby je Konrád nemohl dostihnout.
Na Konráda je vydán zatykač, ale v době německé okupace není myslitelné, aby byl německý občan souzen a rozhodně ne českými soudy.
Autor na tomto příkladu poukazuje na bezpráví a násilí, které bylo v době okupace pácháno na českém národě.
Další díla autora