Žerty hravé i dravé je kniha, která se skládá z fejetonů. Tyto fejetony jsou rozděleny do několika oddílů. Tyto fejetony ukazují autora Jana Nerudu v novinářské profesi, psal pravidelný novinářský sloupek, avšak i v něm, nepřestával být básníkem, což je na jeho práci vidět. Je skvělý vtipný glosátor, ostrý satirik, ale také i vážný pozorovatel, což mu samozřejmě v psaní velmi pomohlo. Fejetony se nevyhýbají ani tématu církve, umění, politika. Jan Neruda velmi vtipně poukazuje na nedostatky nejen v těchto rovinách. Kniha žerty hravé i dravé je vydána roku 1877.
O autorovi
Jan Neruda se narodil 9. Července 1834 v Praze. Byl to pražský významný básník a novinář, který působil v období realismu. Byl členem družiny májovců. Pocházel z Malé Strany, studoval na malostranském gymnáziu, kde také odmaturoval, pokoušel se, na nátlak otce, studovat práva, ovšem to nedopadlo úspěšně.
Prošel několika úřednickými pozicemi, v nich však spokojen nebyl. Jako novinář působil v Obrazech domova, Čase. Vydával časopis Lumír, publikoval také v časopise Květy. Podnikl několik cest do Německa, Francie, Maďarska, Itálie, Egypta, Řecka. Byl také prohlášen za národního zrádce. Zemřel 22. Srpna 1891 v Praz
Charakteristika díla
Děj se zaobírá všemi aktuálními tématy té doby, ve které Jan Neruda tyto fejetony psal.
Dílo se dá zasadit do každé doby, jelikož píše o tématech, které lidi trápili tehdy a trápí dodnes například o politice, o církvi a podobně. Dílo neztratilo nic ze své aktuálnosti, což mu dodává na atraktivitě.
Kniha obsahuje několik fejetonů, které jsou rozděleny na několik oddílů.
Jan Neruda ve svých fejetonech velmi dobře popisuje tehdejší situaci. Vidí ji očima obyčejných a prostých lidí. Nepopisuje tehdejší situaci nijak pozitivně, spíše negativně. Autor je navíc také velmi dobrým mistrem satiry a rovněž jeho glosy jsou vydařené a trefné.
Ústřední postavy knihy
Ve fejetonech se některé postavy objevují, ovšem nejsou pro dané fejetony stěžejní. Autor se spíše zaměřuje na samotný děj a na samotné vykreslení situace než na to, aby se soustřeďoval na určitou postavu či na určité postavy.
Jazykové prostředky a stylistika
Fejetony jsou psány hravou, vtipnou, ironickou a satirickou formou, kdy se čtenář pobaví nad vtipností. Kniha je stále aktuální, což je velmi dobré.
Autor ve svém díle využívá také přímou řeč.
Dějová linie
Kniha je vlastně jakousi sbírkou fejetonů. Tyto fejetony byly rozděleny dále na oddíly Různé, Divadelní, Literární, Sčesané z cizích štěpů. Ukazují tak autora Jana Nerudu nejen jako básníka, ale také jako novináře a také skvělého fejetonistu. Jeho fejetony mají vtip, mají satiru.
Autor velmi dobře odsuzuje a komentuje zpátečnickou českou politiku a její představitele v tehdejší době. Ukazuje buržoazii takovou, jaká byla společně se všemi jejími institucemi. Rovněž kritizoval a popisoval filozofy – pisálky, kteří měli umělecký „vkus“. Vedli velmi pohodlný život, jelikož je zaštiťovala právě ona buržoazie.
Jan Neruda je ve svých fejetonech velmi kritický, jeho útoky se však nevyhýbají ani církvi. Popisuje, jak je papež neomylný a přitom to ne vždy musí být pravda. Rovněž se pouští do kritiky všem rádoby umělců a to v odvětví divadelním, malířském, literárním.
Poukazuje na omezenost maloměšťáků, kteří se snaží, seč mohou prodrat se výš, do vyšších kruhů, mezi pány. Kritizuje také to, jak absurdně si měšťáci vykládají právo a spravedlnost.
Tím, že autor všechny tyto lidi kritizuje, dává na odiv svou vřelou náklonnost, svou velkou lásku k pražským lidem, kteří nejsou bohatí, ale jen prostí a chudí. Dalo by se říci, že právě pro tyto lidi své fejetony píše.
Další díla autora- Básnické sbírky
- Cestopisy
- Novely
- Povídky
- Sbírky povídek
- Soubory fejetonů