Žijeme v úžasné době čítající dříve nevídané možnosti. V době informací. Ale i tato doba, jako každá jiná, s sebou nese negativní stránky. Mezi informační problémy patří například informační válka, informační exploze, nebo závislost na internetu odborně Netholismus.
Závislosti máme různé od závislosti na psychotropních omamných návykových látkách, jinak řečeno na drogách, přes gamblerství, až po závislost na ,,drogách legálních“, jako jsou třeba alkohol, cigarety (nikotin), káva, čaj a energetické drinky (kofein). Závažnost jednotlivých závislostí a druhy léčby jsou samozřejmě rozdílné.
Závislost je poměrně vážný stav, který vás zpravidla vyřadí nejen ze společenského života. Nemusíte přijít, jen o partnera/partnerku a práci, můžete přijít i o střechu nad hlavou. Záleží na tom, jak se k tomu vaši blízcí postaví, a jak brzy se ze závislosti vyléčíte. Závislost je v podstatě pokročilým stavem zlozvyku.
O závislosti na internetu panuje ve společnosti plno mýtů a zkreslených představ. Můj názor je ten, že za to mohou média a především seriály. Denně předkládající pohled na ,,závislé IT pracovníky“, kteří nejsou schopni normálního života, jsou zesměšňováni, a kteří posuzují lidi na základě výkonnosti jejich počítače.
Každopádně opravdu závislých lidí na internetu je v České republice a vůbec v Evropě opravdu malé procento, mnohem častější je například závislost na mobilním telefonu. Zbytek případů jsou ,,jen zlozvyky“.
Kdy se tedy jedná o závislost?
Ať už se jedná o závislost na internetu nebo na čemkoli jiném, má to vždy podobný průběh. Dotyčný se snaží touto aktivitou trávit, co možná nejvíce času. Zapomíná na důležité věci, jako pracovní pohovory, nebo i na základní životní potřeby. Ztrácí zájem o cokoli jiného. Jediné nad čím přemýšlí, je daná činnost, i když jí zrovna nevykonává. Pak přemýšlí, kdy a jak by ji vykonat mohl.
Nejčastější druh závislosti na internetu je závislost na hrách. Pokud je člověk ve skutečném životě nešťastný. Dychtí si plnit sny alespoň v životě virtuálním, kde může téměř vše, co si usmyslí. V herním světě neexistují omezení a zákony. Existují zde jen pravidla stanovená autorem hry, popřípadě komunitou. Tito lidé pak začínají dávat přednost životu druhému. Paradox je, že lidé hrající počítačové hry mají méně rozvinout představivost, než člověk s nedostatkem podmětů, alias s podmětovou deprivací.
Už jsem zmiňovala, že tento druh závislosti naštěstí není tak častý, ale existují i katastrofické scénáře. V březnu tohoto roku nechal korejský pár zemřít hlady své tříměsíční dítě. Proč? Portál BBC uvedl, že pár byl plně zahleděn do počítačové hry. To nejhorší na celé kauze je, že ve hře se údajně starali o virtuální dítě. Tady vidíme opravdu jasný příklad a hrůzný následek toho, co se může stát, když dá někdo přednost životu virtuálnímu před reálným.
Kromě závislosti na hrách je také častá závislost na chatu a sociálních sítích.
Tyto závislosti jsou špatné a nebezpečné stejně jako kterékoli jiné. Na tom se shodují i psychologové, kteří dlouho váhali, jak se k této problematice postavit a jestli ji vůbec brát v potaz. Možná to neničí vaše tělo a zdraví tak rychle a viditelně, jako třeba drogy, ale věřte, že věčné vysedávání u počítače pro váš organizmus přináší také mnoho nástrah.
- Mohu uvést vysychání očí, které vede k jejich podrážení a může vést ke zhoršení zraku.
- Dále zakřivení páteře hrbením se nad počítačem, to může vést k bolestem zad (v tom lepším případě).
- Lidem závislým nebo lidem, kteří u počítače tráví moc času, chybí pohyb. Což může vést k tloustnutí a zhoršení kondice.
- Nebo naopak zapomínání na jednu ze základních životních potřeb obživu a v důsledku toho nezdravé hubnutí.
Pokud si uvědomujete, že váš vztah k počítači je také na hranici se závislostí anebo velice vážným zlozvykem, apeluji na vás – zkuste to změnit. Najděte si koníček, nebo sport, který vás bude bavit. Bavte se raději s kamarády venku, než v chatové místnosti. Změňte svůj život k lepšímu. Jelikož na to, abychom se stali zajatci v počítačovém světě a otroky počítače je život příliš krátký.