• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Kdy a proč se mění čas?

02. listopadu 2010 Veronika Novotná Nezařazené
Foto: Dreamstime.com

Máme za sebou poslední říjnovou neděli a to znamená jediné – zimní čas, tedy posunutí času o jednu hodinu zpět. Tato změna času je nejspíš pro mnohé z nás, kteří si rádi přispíme, příjemnější než ta, která nás čeká poslední neděli v březnu, kdy se čas posouvá vpřed.

Proč k těmto časovým změnám vůbec dochází a jak na každého z nás působí? Měření času si vymyslel člověk, stejně jako jeho pravidelný posun. Důvody nejsou, nebo nebyly, nijak prozaické, šlo o prostou úsporu energie. Zavedení letního času sahá až do doby první světové války, kdy se muselo šetřit všude, na všem a za všech okolností. Poté byl zrušen a znovu zaveden v době druhé světové války, po devíti letech znovu zrušen a naposledy obnoven v roce 1979.

A jak můžou změny času působit na nás, jako na jednotlivce? Samozřejmě na každého jinak, kdo není nakloněn jakýmkoliv změnám a kdo má špatný pocit už jenom z toho, že je tu zase zima a že si denního světla moc neužijeme, toho může sužovat depresivní nálada i několik týdnů. Je sice pravda, že můžeme spát ráno o hodinu déle, zároveň však budeme o hodinu déle v práci nebo ve škole. Z hlediska úspory energetiky v dnešní době je změna času už také neúčinná. Stejná změna času však tímto způsobem funguje ve všech státech Evropské Unie, tedy ani my nejsme vyjímkou.

A jak působí každoroční změny času konkrétně na vás? Máte s tím vůbec nějaké problémy? Jak dlouho vám trvá zvyknout si na zimní nebo letní čas? Napište nám.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Nezařazené

Budete žít o Vánocích v zajetí tradice?

Komentáře
Mat
24. října 2011

Vždyt tu píšete nesmysl ….. budeme o hodinu déle v praci a ve škole ??? Jen tu jednu noc v říjnu budeme déle spát ti kdo v noci pracují bdou jeden den déle v práci ale zbytek dnu ulně normálně… nemystifikujte a pište doslova jak to je když si tohle přečte někdo pomalejší nebo pískle ze školy tak si budou myslet že až do března budou místo 8 hodin v práci dělat 9 hodin…..o té nečinné úspoře by jsme taky mohli podisktovat bdete se divit ale i v této době je tento aspekt znát i kdyz ne tolik jako za světových válek.

David Hireš
18. března 2015

Slibovala to naše vláda,nic z toho!!!Ať už něco dělá!!!Je na čase začít pracovat.

Pavel Jedlička
25. března 2016

Letní čas zďůvodňují úsporami, ale k žádným úsporám nedochází. Spíše naopak. Tak proč ten nesmysl nezrušit?

Přidat komentář

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže