Další ze slavných románů z pera francouzského spisovatele Julesa Verna patřící do cyklu Podivuhodné cesty. Jedná se o vědeckofantastický román a tvoří druhý díl z volné trilogie. Do té ještě patří Děti kapitána Granta a Tajuplný ostrov. U nás vyšel román poprvé v roce 1877 a v roce 1901 napsal německý spisovatel Robert Kraft pokračování s názvem Podmořská osada.
O autorovi
Jules Gabriel Verne se narodil 8.2.1828 ve francouzském městě Nantes. Už jako malý kluk měl Jules povahu dobrodruha, o čemž svědčí třeba případ, kdy se nechal jako jedenáctiletý najmout na loď do Indie jako plavčík. Rodiče to naštěstí včas zjistili a malý Jules Verne nikam neodcestoval.
V Paříži vystudoval práva a chvíli se živil jako obchodník s akciemi. Brzy začal publikovat svá různorodá literární díla, ale dveře do světa knih mu naplno otevřel až román Pět neděl v balóně (1862), který měl obrovský úspěch. Vydavatel knihy (Pierre-Jules Hetzel) ucítil neopakovatelnou příležitost a podepsal s Vernem smlouvu na 20 let, kde Verne slíbil napsat každý rok dva knižní svazky (někdy vycházelo více románů v jednom svazku). Díky této smlouvě mohl Jules zanechat své dosavadní práce a všechen svůj čas věnovat pouze psaní.
Roku 1857 se oženil s Honorií Morelovou, se kterou měl syna Michela. Když Jules Verne v roce 1905 umírá, dopracovává Michel otcovi nedokončené romány.
Charakteristika díla
Děj románu se pohybuje kolem tří členů posádky z lodi Abraham Lincoln, jenž na moři pronásleduje nebezpečného tvora, který potápí lodě a zabíjí lidi. Děj se odehrává převážně na moři respektive pod hladinou. Autor si dal velmi záležet na kvalitě popisu i malých detailů ponorky Nautilus.
Ústřední postavy knihy
Aronnax - profesor a franouzský přírodovědec
Conseil - sluha profesora Aronnaxe
Ned Land - známý harpunář
Nemo - kapitán ponorky Nautilus
Jazykové prostředky a stylistika
Román je napsán spisovným jazykem. Autor se vyjadřuje velmi poutavě a čtivě s použitím mnohých technických detailů na svou dobu se velice pečlivě drží technické pravděpodobnosti.
Dějová linie
Byl rok 1866 a v anglických novinách se začaly objevovat různé zvěsti o tajemném tvoru, který napadá a ničí lodě na moři. Tvor měl být dle výpovědí svědků ohromný. Poté co se tím tajemným úkazem bez úspěchu zabývali i vědci, byla vyslána na moře fregata Abraham Lincoln, aby záhadu objasnila. Ve výpravě byl i francouzský profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, který se na palubě spřátelil s Nedem Landem, známým harpunářem.
Dlouho pluli po moři bez úspěchu. Jednoho dne večer zahlédli v dálce záři a rychle za ní pluli. Protože si mysleli, že je to onen tvor začali ho harpunovat. Tajemná obluda se najednou otočila a mířila přímo na loď. Profesor Aronnax, sluha a Ned Land spadli po srážce z lodi a zachránili se na hřbetě té obludy. Brzy však zjistili, že to rozhodně není žádný živý tvor, ale ponorka. Ta se najednou začala potápět a tak začali bušit a skákat po vrchu lodi. Poklopem poté vylezli čtyři muži, kteří trosečníky vtáhli dovnitř a uvěznili. Asi po dni čekání k nim do kajuty přišel sám kapitán. Řekl jim, že se jmenuje Nemo a jeho ponorka Nautilus. Také jim zdělil, že loď už nikdy nemohou opustit živí, aby neprozradili jeho tajemství.
I přes své vězení se profesor s kapitánem spřátelili a podnikali spoustu dobrodružných a objevných výprav. U marockých břehů objevili zbytky bájné Atlantidy. Propluli tunelem pod Suezskou šíjí, která spojuje Středozemní a Rudé moře. Dokonce se mohli projít po mořském dně ve skafandru, což byl vynález kapitána Nema. Málem se udusili poté, co byla ponorka uvězněna v mase ledu pod Jižním pólem.
I přes to toužili s ponorky odejít a vrátit se domu zejména harpunář Ned Land. Příležitost k útěku nastala blízko norských břehů. Z ponorky uprchli všichni tři zajatci na uloupeném člunu a díky šťastné náhodě je zachránili místní rybáři.
Další díla autora