Kniha pojednává o setkání dvou lidí, studenta Pavla a židovské dívky Ester. Tajně se setkávají, skrývají, mají strach z prozrazení. Sílí mezi nimi láska.
O autorovi
Narodil se 19. listopadu 1924 v Praze do rodiny truhláře. Vystudoval obchodní akademii a maturuje roku 1943. Krátce byl v Německu, poté se opět vrátil do Prahy, kde pracuje v továrně. Koncem války je v ilegálním hnutí mládeže, ve skupině Předvoj. Konec druhé světové války pro něj znamená možnost studovat na FF UK estetiku, tyto studia nedokončil. Pracuje jako exportní úředník, působí v sekretariátu Svazu československých spisovatelů, později je první zemník.
Rok 1960 je pro něj zlomový, stává se spisovatelem a rozhoduje se pro svobodné povolání. V roce 1973 začíná pracovat jako dramaturg filmového studia Barandov. Publikoval v mnoha novinách jako Host do domu, Plamen, Rudé právo či v Literárních novinách. Je to také autor mnoha filmových a televizních seriálů jako například Byl jednou jeden dům. Umírá v Praze 24. února 1979.
Charakteristika díla
Dílo se odehrává ve druhé světové válce, v roce 1942, dějištěm je Praha. Láska mezi dvěma mladými lidmi, kteří by však spolu být neměli, on student a ona Židovka. Ukazují se rasové rozdíly a protesty proti fašismu, udavačství a podobně.
Ústřední postavy knihy
Ester – židovská dívka, odvážná, milá, dcera lékaře, její rodina je poslána do Terezína, miluje Pavla
Pavel – student, starostlivý, bojuje se lží, tají před rodiči, že miluje Ester
Rejsek – udavač
Čepek – pomáhá Pavlovi, je to tovaryš
Pavlovi rodiče – milují svého vlastního syna, jsou starostliví
Jazykové prostředky a stylistika
Objevuje se vypravěč a také přímá řeč. Vypravěč používá spisovnou češtinu, postavy mluví hovorovou a nespisovnou češtinou. Pavel je student, proto také tak mluví. Objevují se monology a taky úvahy.
Dějová linie
Většinu času sledujeme příběh z Pavlova pohledu. Dokončil maturitu, hlavu má plnou děvčat a také dospělosti, která mu co nevidět nastává. Na jedné ze svých procházet se potkává s mladou dívkou, která je však rozrušená. Naváže s ní hovor a dozvídá se, že je to židovka Ester, která měla nastoupit do transportu do Terezína, ale nedostavila se. Pavel se najednou rozhoduje a ukrývá Ester v malém pokojíčku vedle krejčovské dílny. V ní jeho otec pracuje. Druhého dne se dozvídají lidé o atentátu na zastupujícího říšského protektora Hyedricha. Ihned se objevují zvláštní nařízení, kdy se nesmí v noci vycházet, když někdo přechovává nepřítele třetí říše, stihne jej krutý trest.
Pavel svého činu nelituje, protože zjišťuje, že k Ester něco cítí, navštěvuje jí a dochází k prvnímu polibku. V knize se objevuje kontrast mezi mladou láskou Pavla a Ester a terorem, který vytváří heydrichiáda. Fašisté denně popravují desítky lidí, jejich jména na plakátu vylepují. Mladí milenci se skrývají, sní o společné budoucnosti, Pavel však moc dobře ví, jaké riziko mu hrozí a záhy to pochopí i Ester. Ta plánuje, že uteče, aby zbytečně Pavlovi neškodila a neuvedla ho do nebezpečí. V domě, kde se Ester schovává, žije kolaborant Rejsek, který do všeho strká nos. Pavlův otec se dozvídá, že Pavel schovává Ester, snaží se od toho uchránit svou ženu a Pavla varuje, aby byl opatrný.
Pavel s Ester prožije noc, loučí se a v noci ho probouzejí rány z děla a kulometu. Než se rozední, objevuje se fašistické auto, Rejsek panikaří, nechce umřít a dobývá se k Ester do pokojíku. Ta tuší, že tohle je konec, utíká spojovacími dveřmi do krejčovny. Zaměstnanec Rejska vyžene, ale Ester zmatkuje a utíká z domu. Stihla zaběhnout na roh domu, probíhá průchodem, ale to jí už zahlédli vojáci. Už viděla park, rodný dům, mámu s tátou, ale vojáci jí zastřelili. Pavel se nedozvěděl, co přesně se stalo, ubíjejí ho pochmurné myšlenky, myslí na sebevraždu, ale odhodlává se jít dál a to zejména pro Esteřin výrok, že musí žít!