Kniha líčí doznívající stalinismus a také probíhající maďarské události. Je třetím a zároveň také posledním dílem volné trilogie o severomoravském pohraničí a o tom, jak se lidé srovnávali s nejrůznějšími situacemi. Kniha vyšla roku 1967. Román poukazuje také na nejdůležitější dějinná období, která se v naší zemi stala, a lidé si jimi skutečně museli projít. I z tohoto důvodu měla samotná kniha i celá trilogie velký úspěch.
O autorovi
Narodil se v Břeclavi 27. srpna roku 1921, po maturitě, kterou absolvoval na gymnáziu. Po krátkém kurzu, který absolvoval, se stal úředníkem. Byl v roce 1942 ve druhé světové válce nasazen, odklízel trosky po náletech. V roce 1945 pracoval na tehdejším národním výboru, stal se tajemníkem Svazu spisovatelů. Byl také redaktor časopisu Květen. Angažoval se v roce 1968 na straně „reformistů“, proto ho po roce 1969 zakázali. Když jej zakázali, pracoval v pojišťovně, návrat do literatury mu byl umožněný roku 1984. Umřel 1. května roku 2002 v Praze.
Charakteristika díla
Dílo je zasazeno do severomoravského pohraničí, přesněji do okresního města Bruntál. K tomuto městu má autor vztah, jelikož se zde narodil. Román se odehrává roku 1956, tedy v době, kdy v naší zemi právě dozníval stalinismus. Trilogie se zabývá celkově lidmi a jejich osudy napříč dobou, která nebyla nijak jednoduchá a lehká. Autor je velmi dobrý vypravěč a děj čtenáře vtáhne.
Ústřední postavy knihy
V knize se objevuje několik postav, které se už vyskytly v prvních dvou dílech. Například se zde objevuje onen tajemník, který ve druhém díle plnil rozkazy „těch nahoře“. Ve třetím díle je to okresní tajemník rady, který je velký kariérista a pro kariéru je schopný udělat velmi mnoho věcí. Objevují se zde další nejrůznější postavy, ať už známe či neznáme. Tyto postavy mají různé charaktery a také různé mentality, ať už jde o lidi ve funkci či jen o prosté lidi.
Jazykové prostředky a stylistika
Jako ve dvou předchozích dílech i zde je patrný autorův rukopis. Poslední díl z trilogie je napsán podobě, autor zde nezapře svůj vypravěčský styl. Autenticita knihy vychází zejména z toho, že příběhy a události, které jsou v knize popisovány, jsou v drtivé většině pravdivé a vykreslují tehdejší situaci, která zde vládla. Autor v románu celou situaci kritizuje a román je tak napsán velmi kriticky. Dialogy jsou psány hovorovou češtinou.
Dějová linie
I v posledním, třetím díle trilogie se autor vrací zpátky do Města na hranici, tedy do Bruntálu. Čtenář se nachází v doznívajícím stalinismu. V knize se objevují také maďarské události. To vše se odehrává jak mezi velkými funkcionáři tak i mezi „obyčejnými lidmi“, ukazuje se v knize, jak tato doba ovlivňuje jednotlivé lidi. Objevují se postavy z předchozích dvou dílů, jako například tajemník, který nyní chce vybudovat svou kariéru a tvrdě si za tím jde. Tato kniha také zobrazuje a ukazuje čtenáři nejdůležitější období v dějinách, kterými si naše země procházela a to od května roku 1945.
Setkáváme se s příběhy známých postav a také s lidmi nejrůznějších mentalit a charakterů. Tito lidé, ať už funkcionáři nebo „obyčejní lidé“ se v drtivé většině snaží poctivě a kriticky se vyrovnávat se svou minulostí, se svými vlastními omyly a chybami, které udělali za uplynulé roky. Můžeme říci, že jde o určitý druh zpytování svědomí a snaha poučit se z vlastních chyb, kterých se postavy v minulosti dopustili. Samotný vrchol knihy je pak to vědomí, že kolektivní odpovědnosti všech za člověka v tehdejším socialistickém společenství. Autor má kritický pohled na situaci a tak je román napsán kriticky. Třetí díl uzavírá velmi poutavou a čtivou volnou trilogii.
Další díla autora