Ostrá a satirická komedie, která se spojuje s politickou situací, která byla v polovině 17. století ve Francii. Hra je proti církvi, proto je zakázána a to až do roku 1669, objevuje se roku 1664.
O autorovi
Francouzský herec, spisovatel a dramatik Moliére se narodil jako Jean-Baptiste Poquelin v roce 1622. Pocházel z měšťanské rodiny a komediantství se začal věnovat rodině navzdory. Nejprve působil jako herec v jedné kočovné divadelní společnosti, později si založil společnost vlastní. Ve svých hrách často kritizoval a zesměšňoval společenské mravy své doby, snobskou morálku šlechty i celou církev. Měl tak často spory se dvorem, mezi chudinou ale byly jeho frašky a komedie velmi oblíbené.
Později se proslavil i u královského dvora. Moliére, zemřel v roce 1673 pár hodin poté, co na jevišti předvedl heroický výkon. Jeho boji s horečkou a silnému kašli s krví, který se snažil překrýt smíchem podle scénáře, tehdy přihlížel i král Ludvík XIV.
Charakteristika díla
Jde o satirickou veršovanou satirickou komedii, která se nachází v prostředí Francie během 17. století. Moliere obecně řeší ve svých dílech lidské vlastnosti, zde tomu není jinak, řeší se zde pokrytectví. Satirická komedie je o pěti dějstvích.
Ústřední postavy knihy
Kleantes – bratr Orgonovy manželky Elmíry, je rozumný a prozíravý
Tartuffe – je bez charakteru, lhář, panovačný, mstivý, vychytralý, úlisný. Je to rafinovaný dobrodruh, který nejvíc myslí sám na sebe, je zištný a touží po bohatství, které není jeho. Velmi dobře předstírá zbožnost a také čestnost.
Orgon – naletí Tartuffemu, je velmi důvěřivý, slaboch a také pokrytec, manžel Elmíry
Elmíra – druhá manželka Orgona
Paní Pernellová – Orgonova matka
Damis – syn Orgonův z prvního manželství
Mariana – dcera Orgonova z prvního manželství
Valér – nápadník Mariany
Jazykové prostředky a stylistika
Kniha je napsána francouzsky, je to veršovaný rodinný příběh, kde se popisují charaktery a také lidské vlastnosti.
Dějová linie
Pan Orgon chodí do kostela, tam se seznámí s Tartuffem. Na první pohled jde o zbožného žebráka, který nemá nic, proto jej u sebe ubytuje. Tartuffe však není takový, jak vypadá, postupně si Orgona omotává okolo prstu, vede vzletné a chvalné řeči o Bohu, které nemyslí vážně. Celá Orgonova rodina však vidí, jaký Tartuffe je a snaží se Orgonovi odkrýt, jaký ve skutečnosti jeho chráněnec je. Jenže Orgon je slepý a hluchý. On a paní Pernellová, jeho matka věří každičkému Tartuffovu slovu. Orgon se dokonce rozhodne, že svou první dceru Marianu za Tartuffa provdá a vůbec mu nevadí, že už její ruku přislíbil Valérovi, který Marianu velmi miluje.
Egonova žena Elmíra nenechává situaci jen tak a Tartuffovi se ze všech sil snaží vymluvit svatbu s Marianou. Tartuffe jí padne k nohám a vyznává Elmíře lásku. Elmíru to na chvíli vyvádí z míry, toho Tartuffe využívá a vysměje se jí do obličeje. Damis, první syn Orgona všechno sleduje z úkrytu, míra jeho trpělivosti s Tartuffem přeteče a začne na něj křičet, že vše poví svému otci a konečně bude od Tartuffa pokoj. Nicméně v tu chvíli přichází Orgon a slyší, že na chudáčka svatého Tartuffa Damis křičí, nevěří ničemu a Damise vyhazuje z domu.
Chce si Tartuffa udobřit a celý svůj dům na něj přepisuje. Elmíra však chce situaci zachránit a svého manžela přemluví, aby se schoval pod stůl a poslouchal. Zavolá si k sobě Tartuffa a začne ho svádět. Ten chvíli hraje dotčeného, ale po chvíli se rozpaluje a po Elmíře žádá důkaz lásky. To Orgon pod stolem nevydrží, vyletí a vyhodí Tartuffa z domu, bohužel jej však přepsal na Tartuffa, takže by měl spíše vyhodit on jeho. Před nějakou dobou navíc Tartuffovi svěřil tajemství, že má kazetu s listinami svého přítele, kterého král stíhá. A tu hned jde Tartuffe ke králi žalovat. Jenže král je moudrý a velmi dobře Tartuffa odhadne a prokoukne. Tartuffe je zatčen a Orgonovi se vrací dům.
Další díla autora