Jistě znáte ten moment – potkáte nového kamaráda, začnete se spolu bavit a časem dojde i na téma filmografie. „A jaký je tvůj nejoblíbenější film,“ zazní v jednu chvíli a rázem byste druhého nejraději udeřili. Co je to za hloupou otázku? Co mu máte asi tak odpovědět? Je tolik výborných filmů a žádný není „ten nejoblíbenější“. „Mám rád tak nějak všechno,“ může zaznít, ode dneška však můžete mít jasného kandidáta na podobnou pozici – The Social Network. Stane se jím i u vás?
Americký režisér David Fincher je z minulosti známý především počiny jakOi jsou Vetřelec 3, Sedm či Klub rváčů. 4. listopadu tohoto roku se však do českých kin dostalo dílo, které dle názorů mnoha odborníků i diváků sbalilo všechny jeho předchozí filmy do hrsti. The Social Network vypovídá o příběhu, který stál za zrozením největšího fenoménu současné doby – Facebooku. Filmové zpracování událostí přímo souvisejících se vznikem modrého obdélníku s bílým nápisem se dá velice dobře přiblížit zážitku z Pirates of Silicon Valley, který vypráví o původu firem Microsoft a Apple. Tentokrát je však vše dotaženo do dokonalosti a na rozdíl od právě zmíněných pirátů dokáže téma i podání zaujmout mnohem větší množství diváků, kteří jsou světem IT takřka nedotčeni.
Trochu hektický úvod, který byl zapříčiněn smluvní dohodou mezi Davidem Fincherem a produkcí o maximální stopáži filmu (maximálně dvě hodiny), sice mohl některé diváky zmást a ti méně zdatní se mohli ve shluku informací lehce ztratit, avšak poté nabírá film poklidnějších otáček. Ale rozhodně ne o moc. Tempo vyprávění příběhu je opravdu rychlé a je velice dobře vidět, že se Fincher snažil do předem dané stopáže nacpat co nejvíce. A vůbec to není na škodu. The Social Network ani na chvíli neztrácí na atraktivnosti a hluchých míst se za celých 120 minut objeví opravdu pomálu. Divák tak zůstává u filmu „připoután“, poněvadž při sebemenší ztrátě pozornosti vám může uniknout velice důležitá část příběhu. Nedočkáte se tak žádné výplně v podobě vaty, obsah filmu tvoří pouze „surový děj“, pokud se tomu tak dá říci.
Příběh je vyprávěn formou prostřehů ze tří různých úhlů, a zpočátku je vcelku obtížné se právě mezi těmito sekvencemi orientovat, pokud nemáte sebemenší ponětí, že se tam právě něco podobného odehrává. Během pár minut se „do toho“ však dokáže každý dostat a může si naplno užívat takřka bezchybného scénáře z pera Aarona Sorkina (samotný scénárista se mimochodem objevil i v jedné z vedlejších rolí). Dějové zvraty napsané samotným životem jsou na plátno převedeny opravdu bravurně a herecké výkony všech hlavních postav v čele s Jessem Eisenbergem jsou na nejvyšší úrovni. Dokonce i Justin Timberlake v jedné z vedlejších rolí zaujal velice příjemným ztvárněním své postavy. Herci jsou obsazeni opravdu šťastně a nejeden z nich se opravdu podobá své reálné předloze. I za tento fakt je nutno režiséra pochválit.
The Social Network je opravdu zdařilým dílem a věřím, že se najde mnoho takových, pro které bude právě tento snímek patřit mezi ty nejlepší. David Fincher znovu ukázal, že se jedná o opravdu nadaného režiséra, který si dokáže pohrávat s myšlenkou dobra a zla v takových veletočích, až nakonec nebudete moci říci, kdo je na té či oné straně, i když je vše zprvu velice jednoduché. Podařilo se mu z filmu vytlačit všechna hluchá místa, a pokud by film trval ještě o nějakou minutu déle, určitě by se nikdo nezlobil. Jednoduše řečeno se jedná o vskutku povedený snímek, který od svého velice hektického až trochu nepřehledného začátku neztrácí na tempu a až do poslední minuty vás udrží přikované u plátna/obrazovky. Ať už jste či nejste nerdem, The Social Network vás nadchne.