• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Job sharing – dva zaměstnanci sdílejí jedno pracovní místo

16. října 2016 Monika Navrátilová Vzdělání a kariéra

Job sharing využívají zaměstnavatelé zatím převážně v zahraničí. Nabízejí jedno pracovní místo dvěma zaměstnancům na zkrácený úvazek. Výhody z takového pracovního vztahu plynou pro všechny zúčastněné.

Foto: Barcelona GSE (flickr.com)

Ve státech EU pracuje prý na zkrácený úvazek každý čtvrtý zaměstnanec. V Německu vzrostl počet takových pracovníků z 9 na 20 %. Firmy ve Velké Británii přistupují k sdíleným pracovním místům dokonce v 54 %.

Sdílené pracovní pozice jsou lákavým řešením především pro zaměstnance na vysokých manažerských postech jako jsou brand nebo HR manažeři, kde pracovní doba mnohdy výrazně přesahuje 40 hodin týdně a kupříkladu ženy s dětmi si nemohou dovolit trávit v práci dlouhé přesčasy.

Nejčastěji Job sharing vyhledávají maminky na administrativních pozicích. Vyhovuje jim pracovní režim i to, že mají k dispozici parťáka, se kterým se v případě potřeby mohou dohodnout na rozdělení úkolů.

Jak Job sharing funguje v praxi?

Dva zaměstnanci sdílejí náplň práce jednoho úvazku. Jeden pracuje od pondělí do středy, ve středu si s druhým předá potřebnou agendu a po zbytek pracovního týdne nastupuje jeho druhý kolega. Společně řeší všechny pracovní záležitosti, které spadají do jejich kompetence, pracují jako tým, dělí se o jednu e-mailovou schránku a mohou si sami zorganizovat práci tak, jak potřebují. Oběma stranám to takto plně vyhovuje, protože kromě pracovních povinností stíhají i své soukromé aktivity nebo péči o rodinu.

V České republice stále ještě nepatří Job sharing mezi nejvyužívanější typy pracovních poměrů. Zaměstnavatelé často nahlíží na tento koncept zaměstnávání s nedůvěrou a zůstávají raději u osvědčených alternativ jako je dohoda o provedení práce nebo dohoda o provedení činnosti. V Job sharingu spatřují spíše nevýhody. Bojí se vyšších nákladů a špatné organizace práce.

Dle těch, kteří ale Job sharing už ve svých firmách zavedli, se jedná o výborný způsob, jak vyjít vstříc samotné firmě i zaměstnanci. Zaměstnavatelé si při Job sharingu pochvalují loajalitu mezi zaměstnanci a také mají k dispozici dvojnásobek zkušeností i schopností svých zaměstnanců. Díky dvěma zaměstnancům na jedné pracovní pozici mohou čerpat od každého jeho silné stránky a využít je pro celkový rozkvět firmy. Je-li ve firmě potřeba narychlo někoho zastoupit, pracovníci se snadno domluví a zaměstnavatel nemusí shánět náhradu zvenčí.

V širším kontextu může být Job sharing odpovědí na společenské problémy jako je stárnutí populace, dojíždění za prací nebo nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

 

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Mohlo by tě taky zajímat
Další článek v kategorii Vzdělání a kariéra

8 přístupů ve školství, které brání dětem v růstu

Komentáře

© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže