Mezi hráči deskových her jsou na prvních místech hry karetní. Ačkoli žolíky, Bang či Citadelu zná skoro každý, je mnoho dalších, které už tolik známé nejsou. A jelikož zkusit se má vše, přinášíme vám v tomhle článku recenzi na jednu z nich. Hra Karty mrtvého muže je zábavná, nemá složitá pravidla a nabízí několik různých variant hraní.
Pokud jste milovníky karetních her a hledáte něco nového, dejte určitě šanci Kartám mrtvého muže. Tahle hra, poprvé vydaná v roce 2015, je skvělou volbou v okamžiku, kdy si chcete něco zahrát, ale nemáte na to celé odpoledne. A pokud jste jako malí chtěli být piráty, můžete si alespoň trochu splnit sen.
Princip hry
Určitě jste někdy slyšeli přísloví “Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše.” Touhle větou by se dala popsat celá hra. Stanete se piráty, kteří bojují, aby měli větší poklad než ostatní. Otáčíte karty do okamžiku, než jste se svým lupem spokojení a nebo do té chvíle, než otočíte kartu se znakem, který už máte vyložený. Pak přicházíte o vše, co jste si nakradli. A kdo chce moc, nemívá nic.
Představte si, že jste piráti, kteří našli poklad. Jeden po druhém si z té hromady berete a zvětšujete tak svou kořist. Když si vytáhnete kotvu, máte jistotu, že o část lupu už vás nikdo nepřipraví. Když najdete truhlici a k ní klíč, váš poklad se zdvojnásobí. Ale můžete také narazit na krakena. A ten nikdy nevěstí nic dobrého…
Pravidla této hry jsou ve své podstatě velice jednoduchá. V Kartách mrtvého muže nalezneme karty s různými znaky. Znaků je 10 a každý z nich má nějakou funkci. Současně ve hře je od každého znaku 6 karet. Ty se liší bodovým ohodnocením 2-7.
Každý hráč ve svém kole postupně vykládá karty ze základního balíku a pokud se mu zadaří, tak si je bere do svého pokladu. Základním pravidlem celé hry je to, že když otočíte kartu, jejíž znak už máte na stole vyložený, jste takzvaně trop, všechny vyložené karty zahazujete do odhazovacího balíčku a hraje další hráč. Znaků je 10, s každým otočením se tedy pravděpodobnost, že otočíte něco, co už máte, zvyšuje. Jinak taktizujete podle toho, zda už se vám vyložená část lupu líbí, nebo zda ještě zkusíte štěstí další kartou.
Vzhled
Karty mrtvého muže mají, na rozdíl od jiných her, velice skladný obal. Nevelkou obdélníkovou krabičku o velikosti ani ne 20 cm na výšku si tak můžete vzít na párty, na turistický pochod nebo do čajovny. V okamžiku, kdy se hra začne hrát a hráči si začnou skládat karty, je ale třeba větší prostor. Například ve vlaku bez většího stolku nebo volných sedadel si hru nezahrajete. Celá hra je malovaná, jednotlivé znaky mají každý svou barvu a celkově je hra graficky velice povedená.
Ve hře je možnost hrát i s postavami, které určitým způsobem pozměňují efekty znaků. Ten hráč, který si vylosuje kartičku Dělostřelce, pak neodhazuje protihráči z jeho nastřádaného pokladu pouze vrchní kartu znaku, ale celý jeden balíček. Kromě postav je ve hře několik variant hraní. Hra se tedy jen tak neobehraje a je velice variabilní.
Plusy
- Hra nezabere moc času – do 20 minut máte opravdu poklad rozebrán.
- Jednoduchá pravidla – pravidla jsou přehledná, jednoduchá a v české a slovenské verzi.
- Skladný obal – krabička je velice skladná a snadno přenosná.
- Lze hrát i ve 2 lidech.
- Více variant hraní už v základu, hra tedy jen tak neomrzí – hra obsahuje 16 karet postav a 6 možných variant hraní.
Minusy
- Hru nelze hrát ve více než 4 lidech.
- Náročnost na prostor – jakmile si každý hráč rozloží na stole svůj lup, zabere to celkem dost místa.
- Velký vliv na výhru má náhoda – taktizovat musí člověk v každé hře jinak. S každou postavou nebo variantou hry je cesta k úspěchu jiná.
Vydal MindOK, cena cca 270 Kč.
Máte s Kartami mrtvého muže zkušenosti? Napište komentář!