Také milujete tu báječnou, sladkou chuť čokolády? Užíváte si každý kousek, který se vám rozplývá na jazyku? Oceňujete její antistresové účinky? Nedokážete odolat? Ano? A znáte počátek této vynikající lahůdky? Pokud ne, tak zpozorněte, čokoláda se totiž kromě své výtečné chuti může chlubit bohatou historií.
Říše Aztéků byla v 16. století velmi bohatá, vyspělá a civilizovaná. Když ji odvážný dobyvatel, všemi známý, Hernando Cortez vyplenil, nezajímalo ho ani zlato a šperky, které si odvážel, nýbrž nápoj, který aztékové konzumovali. Nazýval se xocolat a ani zdaleka se nepodobal dnešní čokoládě. Byl neslazený, pálivý a velmi kořeněný. Cortez ho představil Karlu V., toho sice zaujal, ale přece jenom od něj očekával něco lepšího.
Asi o dvacet let později se Cortezovi konečně podařilo vyhovět představám krále a jeho dvořanů. Do nápoje přidal cukr a vanilku. Tento krok absolutně převrátil pohled na čokoládový nápoj. Stal se velmi oblíbený a dalo by se říct, že to byl začátek nové éry v historii čokolády.
Nápoj byl považován za „tekuté zlato“, již z názvu vyplývá, že byl velmi vzácný a tudíž si ho mohli dovolit jenom privilegované vrstvy. Vládce Montezuma pil xocolat dokonce jako afrodiziakum. Dámy si ale musely najít jiné povzbuzení, vzácný lektvar byl pouze a jen pro muže.
Chuť prvotní čokolády se postupně dobývala do celého světa, byla natolik oblíbená, že kakaové boby se začali používat jako měna. Cortez si toho byl dobře vědom, proto neusnul na vavřínech. Latinskou Ameriku a západní Afriku zaplavil plantážemi, kde se ve velkém začal kakaovník pěstovat.
Díky tomu se prvotní čokoláda dostala i mezi prostý lid. Ten ho přijímal s rezervou. Někteří si ji zamilovali, jiní ji zavrhovali. Po ochutnání směsi z roku 1640 připravené z kakaových bobů, cukru, skořice, červeného pepře, hřebíčku, kampeškového dřeva a anýzu, by se většina z nás přiklonila spíše ke kritikům.
V 18. století, po několika dalších obměnách, se spotřeba čokolády rapidně zvýšila. Pochoutka se stala dostupná už opravdu všem a obchod s kakaem se rozjel ve velkém.
Čokoládová chuť, jakou známe dnes, přešla v průběhu staletí ještě spoustou dalších inovacích, než se dostala do této podoby. Ale jak ze článků vyplývá, lomcovala davy už kdysi a její sladké kouzlo nás dráždí doteď.