Kromě skupiny lidí, kteří výběr dárku vnímají spíše jako povinnost a v důsledku toho je to logicky nebaví, existuje i skupina opačná, která si s výběrem dává opravdu záležet, a nejlepší odměnou se pro ně pak stává úsměv na tváři obdarovaného. Ale jak si poradit s výběrem dárku u lidí, se kterými toho nemáte moc společného?
Typickým příkladem bývají lidé milující software a hardware a myslící díky procesoru. Jak máte proboha vybrat dárek pro někoho, s kým když mluvíte, máte pocit, že komunikujete oba jiným jazykem?
Je to velice jednoduché, využijte vaši empatii a jistou dávku důvtipu. Ať už se jedná o milovníka počítačů, nebo jakéhokoli jiného člověka, většinou znáte jeho zájem, co ho v životě těší, baví a naplňuje. Snažte se tedy tomuto koníčku přiblížit.
Nesnažte se ale budit dojem, že se v zálibě vyznáte, nekupujte ajťákovi novou grafickou kartu, nebo milovníkovi koní novou uzdu. Vy si taky rádi detailně vybíráte předmět vašeho zájmu, můžeme si to s odlehčením představit, jako výběr přítele/přítelkyně. Pokud na tom ale trváte, poraďte se alespoň s odborníkem v daném oboru, ať je dárek kvalitní.
Mnohem lepším řešením ale shledávám koupit dárek se symbolikou zájmu, tričko s počítačovým vtipem nebo logem oblíbené firmy. Dáte tím najevo, že dotyčnému nasloucháte a víte, co ho zajímá, ale zároveň si na nic nehrajete a dáváte mu tímto dárkem najevo i svou originalitu.
Na závěr poslední rada: zkuste věnovat vybírání dárku více času. Neberte to první, na co narazíte, a nekupujte dárek na poslední chvíli. Dejte do toho srdce. Myslím, že lidé to nejen poznají, ale i ocení, a darují vám dárek v podobě upřímné radosti. To za to stojí, ne?