Už když odezněly koledy a z ulic zmizely vánoční stromky, začaly veškeré obchody nemilosrdně okupovat srdíčka, bonboniéry a podobné milostné věcičky. Někteří jsou pro, jiní proti. Proč slavit Valentýn, když máme první máj a můžeme si vyznávat lásku hezky česky?
Sv. Valentýn je svátek, který je opěvován a zároveň zatracován. Je plný amerického kýče, jaký známe i z Vánoc. Ti na západě totiž neznají míru – čím víc Santa Clausů, sobů a blikajících ozdob, tím lépe. Stejně tak je to u Valentýna – srdíčka, čokolády, medvídci, plyšáci, to všechno zaplavilo naše města.
U nás býval svátkem lásky první máj. Polibek pro svoji lásku pod rozkvetlou třešní, nic nějak komerčního. Celé to bylo lehké, přírodní a láskyplné. A pak přišel Valentýn. V letech, kdy nám všechno západní přišlo neuvěřitelně vzrušující, si k nám našly cestičku i západní svátky typu Halloween a samozřejmě Valentýn. Když se někoho zeptáte, zda-li svátek slaví, jasnou odpovědí je „Ale ne, prosímtě, taková blbost!“. Ale ten samý člověk ještě toho večera zaváhá a zpomalí u stánku s dárkovými předměty, momentálně vybaveného na téma „Svátek lásky“.
Proč? Protože Valentýn je jeden velký reklamní tah. Kdo svátek nejvíce slaví? Přeci obchodní řetězce. Podvědomě vsouvají lidem do hlavy, že něco jako Valentýn je, a že je třeba to náležitě uctít. Jen se podívejme po nákupních centrech – nenajde se takové, které by nemělo nějaké valentýnské akce, letáčky se srdíčky nebo alespoň předsunuté růže, aby byly všem na očích. Kromě všech těchto serepetiček si ale můžeme všimnout i hloučků lidí, kteří s váhavým výrazem ve tváři přešlapují kolem květinářství a obchůdků s čokoládami. Ano, reklama zabírá. A pulty prve plné bonboniér ve tvaru srdcí jsou překvapivě prázdné.
Ale i když jde o obecně uznávaný reklamní tah zejména prováděný kvůli penězům v době nízkých příjmů, najdou se i ti, kteří tento svátek rádi oslaví a řeknou své drahé polovičce valentýnské „Miluji tě“. Moje drahá babička jednou prohlásila, že je to snaha oněch lidí přiblížit se západu. Že už jim domovina nestačí. Myslím, že u některých by skutečně trefila do černého. Nerozumní dospívající mého věku, ti na tom to zase vidí samé „Free“, „Cool“ a „In“ věci, jak by sami řekli. Protože první máj je pro ně svátek minulosti, cosi starého. To Valentýn, ten jim přijde zajímavý. Přitom jaká je pointa? Stejná. Holt vliv médií, západních filmů a reklamy je znatelný. Ač to někteří zarputile popírají.
Nezatracuji Valentýn – kdo chce, ať si jej slaví. Ale nebylo by hezčí zachovat si svoje vlastní tradice a svátky?
A co vy? Dali jste svojí valentýnku?