Patříte mezi uživatele operačního systému (dále jen OS) Windows a už vás nebaví neustálé nastavovaní, přeinstalovávání, vyskakování všech možných a nemožných oken?
Pokud ano, jste tady správně! Dnes si zkusíme povědět, proč vyměnit Windows za Mac.
(Mac – označení pro počítače od Applu)
Proč zůstat u Windows?
- širší spektrum libovolných softwarů
- většina herních titulů pouze na Windows
- 78% počítačů běží na Windows
- možnost programování
Proč přejít na MAC?
- software a hardware od jedné společnosti – › stabilní rychlý systém
- naprostá kompatibilita s Windows
- nezamrzající systém
- žádná složitá nastavování, instalace
- vhodný pro uživatele, kteří chtějí přijít k PC a hned začít pracovat
Již jedenáct let používám počítače s OS Windows. Poslední dobou jsem se začal poohlížet po dalších operačních systémech. Nejrozšířenějším OS je samozřejmě Windows se svými 78% trhu. O ostatní procenta se dělí Apple a Linux. Momentálně můžeme vidět i notebooky vybavené OS Android či Chrome OS. Poslední dva OS jsou především hudbou budoucnosti, a tak jsem sáhl po druhém nejrozsáhlejším OS od Applu – OS X .
Krásných devět dní jsem měl tu čest se seznamovat s počítačem, konkrétně šlo o Macbook White 13,3´´. Musím říct, že po prvním zapnutí jsem začal tušit, že tohle je počítač pro mě! Žádné stupidní otázky, žádné tříminutové načítání OS z důvodu různých pozůstatků instalovaných a posléze odinstalovaných aplikací, nic takového u Macu není. Mac se startoval přesně 47 vteřin a vypínal se cca 3 vteřiny. Nové série se zapínají ještě o pár vteřin rychleji než mnou vypůjčený model. Pojďme ale dále.
Mluvit o designu v případě Applu nemá snad ani smysl. Každý, kdo se ve světě počítačů pohybuje, ví, že firma s logem jablíčka si na designové stránce svého zboží zakládá.
Apple jde svou vlastní cestou a od ostatních výrobců se liší nejenom OS. Ihned po otevření zjistíte, že chybí například klávesa Delete. Jiná tlačítka zase uvidíme zřejmě poprvé, konkrétně mám na mysli klávesy CMD, pomocí nichž provádíte klávesové zkratky, například kopírovaní, přehazovaní oken atd. Další příjemnou věcí je malá škvírka (dnes užívaná především v automobilech) sloužící pro vložení CD a DVD. Žádné vystřelovací zařízení, s tím se u Applu nesetkáte. Pro někoho detail, pro jiné ne.
Od spousty lidí můžete slýchat: Chtěl bych Mac, ale je drahý. Nemám na něj. Ano, to je jedna z prvních vět, která většinu lidí napadne. Je zajímavé, že pověst stále zůstává, když v dnešní době už to není úplná pravda. Srovnání ceny jakýchkoliv dvou počítačů je ošidné, ale zkusme to. Napřed se podívejte na konfiguraci počítače Mac. Pak si sepište hlavní technická data. V mém případě jde o: Macbook Pro 13,3´´, procesor Intel Core i5 – 2,3 GHz, integrovaná paměť RAM 4096 MB. Tato sestava se dá pořídit cca za 31 000,- s daní. Nyní jsem se podíval na stejnou konfiguraci počítačů Dell. Našel jsem tři adekvátní sestavy. Jedna ze sestav byla ještě o celé čtyři tisíce dražší než Mac, druhá byla cenově srovnatelná s Macbookem a konečné třetí. Třetí stála o pět tisíc korun méně. Zajímavé, že?
V Macu máte v této ceně nespočet programů a samozřejmě OS. Dále v této částce máte věci jako LED podsvícení displeje, Magsafe – magnetický adaptér bránící stržení počítače v případě zakopnutí o kabel, multi-touch trackpad a podsvícenou klávesnici.
Podívejme se na nějaké věci více zblízka.
V ceně dostanete e-mailového klienta, chatovacího klienta, iTunes pro hudební přehrávání, samozřejmostí je internetový prohlížeč (Safari), QuickTime pro přehrávání filmů a další užitečné aplikace. Koupíte si počítač, nic neřešíte a směle fungujete. Říkáte si co nějaký antivirus? Na Mac existují antivirový klienti, ovšem všeobecně na počítače s jablíčkem ve znaku existuje tak málo virů, že většina uživatelů žádného takového klienta nepoužívá.
Věc, která mě osobně nejvíce uchvátila, je obrovský multi dotekový trackpad. Pracovat s ním je pohádka, o které se mi u jiných notebooků ani nezdálo. Software podporuje nespočet gest, na která si rychle zvyknete.
Dalším problémem může být strach z nekompatibility. Tento strach rozhodně není na místě! Neměl jsem jediný problém, ať už se jedná o dokumenty, média nebo externí zařízení. Před nedávnem vyšel Microsoft Office 2011 pro Mac. I AutoCad už můžete používat na svém oblíbeném jablíčkovém stroji. Pokud by vám nevyhovovaly standardně dodávané aplikace s počítači Mac, tak není problém si stáhnout ať už placené, tak freewarové náhrady. Není jich sice tolik jako na Windows, ale většina uživatelů si své najde. Pokud pořád váháte, distributor počítačů Apple – iStyle nabízí všechny notebookové varianty k zapůjčení.
Je to každého volba, co zvolí. Sám za sebe můžu říct, že se ze mě stal 50% jablíčkář! Windowsu zůstávám věrný jen kvůli nedostatku kvalitních herních titulů pro Mac.
Nedá se říci, který OS je lepší, každému vyhovuje něco jiného, každopádně koupí jakéhokoliv stroje Apple získáváte kvalitně zpracovaný počítač, stabilní systém, velký výkon a v neposlední řadě krásný design.
Na závěr nejběžnější otázky lidí, co uvažují o koupi:
Je Mac kompatibilní s PC?
Ano. Soubory všech běžných formátů jsou bez úprav přenositelné oběma směry.
Dokáže počítač Mac spustit Windows?
Ano. Dokonce dvěma způsoby: buď přes program Boot Camp, kde spouštíte Windows nativně nebo přes Parallels Desktop, který vám umožní používat oba systémy a libovolně mezi nimi přepínat.
Umí Mac česky?
Ano. Mac se u nás dodává v české verzi, samozřejmostí je i česká klávesnice.
Je Mac spolehlivý?
Ano. Když si koupíte PC, tak kupejete software a hardware od jiných společností. S Macem je to jinak. Společnost Apple vyvíjí jak software, tak hardware a to dělá z Maca spolehlivého parťáka i při nejnáročnějších činnostech.