O víkendu 21. a 22. května budete mít možnost zúčastnit se osmého ročníku májového sjezdu řeky Moravice. Díky přehradě Kružberk, která je právě kvůli vodáckému sportu upouštěna několikrát do roka, si vodáci mohou užít krásného počasí na jezech a peřejích řeky poblíž města Opavy.
Sjezd je možné začít již pod přehradou Kružberk, která nám zajišťuje vodu v korytě řeky svými upouštěnými patnácti kubíky vody, ke kterým se dále pod nádrží v Podhradí přidají další dva a půl kubíku. Celková trasa sjezdu je dlouhá 36 kilometrů a končí až v Brance u Opavy, kde je nedaleko vlaková i autobusová zastávka. Chcete-li využít možnost dvoudenního sjezdu, můžete si trasu rozdělit na dva dny a první den skončit v kempu v Podhradí – tedy po šestnácti kilometrech. Pokud se bojíte vyrazit sami jako nezkušení vodáci na neznámou řeku, můžete využít nabídku některé organizace a přidat se k nějaké skupině. Zkuste například stránky www.explore-extreme.tym.cz.
Alpská klasifikace obtížnosti
České řeky nejsou smrtonosné, peřejnaté a zákeřné. Česká voda je z většiny „volej“.To znamená, že řeka skoro neteče a chudák vodák má dojem, že pádluje a stojí na místě, že se prodírá olejem. Podle alpské klasifikace obtížnosti u nás naleznete vodu o ZW A až maximálně WW II, což je podle u nás používané alpské klasifikace lehká až mírně těžká voda, která vás bude bavit, ale zároveň není náročná. Na Moravici se můžete setkat maximálně s peřejemi WW I+, není tedy čeho se bát.
Pozor, bude těsno
Pro bližší představu: letošního dubnového sjezdu se podle odhadu organizátorů zúčastnilo 4200 vodáků. Rekordním rokem v počtu účastníků byl dle údajů Spolku Vodáků Campanula rok 2003, kdy se na vodě objevilo skoro 6000 vodáků.
Za možnost sjíždění řeky Moravice vděčíme jistému panu Bujnochovi, který se zasloužil o sjezdy na horním toku. Na jeho počest se každoročně jezdí v dubnu memoriál M. Bujnocha. Na dolním toku začal splavování pořádat Spolek Vodáků Campanula. Po stavbě další přehrady na řece a také Bujnochově smrti se zachovala pouze tradice sjezdu dolního toku. Obliba sjezdů stále roste a zázemí pro vodáky také, neboť se do organizace zapojila i okolní města.
Co opravdu potřebujete
A dostáváme se k tomu, co potřebujete, chcete-li sjíždět vodu. Důležitý je teplý spacák (teplý neznamená takový, přes který je vidět) s komfortem aspoň nula, protože i na konci léta už v noci může být zima. Dobrý stan, který nepromoká a nedostane se do něj voda ani když naprší hodně. Na vodu si neberte nové oblečení, pokud se o něj bojíte. V přírodě se rádo trhá a ničí. Myslete na to, že nohy v teple rovná se klid a dobrá nálada, takže pokud máte možnost půjčit si neoprenové boty nebo zainvestovat necelé tři stovky do neoprenových ponožek, s chutí do toho. Samozřejmě to nejdůležitější na konec – dobrou náladu, protože o tu jde především.