Je tomu již padesát let. Padesát let od úmrtí jedné z nejbizarnějších osobností minulého století. Carl Gustav Jung, zakladatel analytické psychologie, se snažil pochopit lidskou psychiku ukrývající se ve světě snů, bludů, představ a vizí. Červená kniha je zásadní dílo a také klíč k jeho nekonformním psychologickým teoriím. Desítky let utajované dílo se podařilo vydat, a nakladatelství portál ho nabízí již v české verzi!
Carl Gustav Jung (1875-1961) byl švýcarský lékař a psychoterapeut, jehož celoživotní dílo má nemalý podíl na zkoumání příčin a léčbě schizofrenie. Za jeho nekonvenčními objevy stála metoda, která je tou nejúčinnější snad ve všech oborech, praxe na sobě samém.
Za svůj život sepsal nespočet děl, vydané za jeho života nebo po jeho smrti. To nejunikátnější však devadesát let leželo ve švýcarském trezoru Union banky, sám Jung zakázal její uveřejnění. Obsahuje totiž kompromitující materiály z období jeho osobní krize. Šetnáct let (1913-1929) vytvářel fenomenální dílo, jež je svědectvím cest do jeho vlastního nitra a pochopení lidské psychiky. Prožívá apokalyptické vize, slyší hlasy, přenáší se do říše svých snů, kde putuje mystickou krajinou, poznává nadpřirozené bytosti, bojuje s příšerami, setkává se i s bohem a ďáblem. Dostává se do skličujících situací jejichž překonání vede k tomu hlavnímu – záchránění vlastní duše. A právě tato zkušenost mu pomohla poodhalit nové postupy v pychoanalytické praxi.
Jedinečné ilustrace v Červené knize zrcadlí lékařův vnitřní svět, doprovází je německý a latinský text ztvárněný kaligrafickým písmem. Celkový vizuální vzhled díla nápadně připomíná expresionistickou tvorbu Jungova souputníka, českého spisovatele, malíře a básníka Josefa Váchala (1884-1969). Ten, stejně jako Jung, svými grafikami z baladičného a mystického světa dokáže fascinovat i děsit.
Jungova rodina mnoho let odmítala jakékoli návrhy na zveřejnění. Píše se rok 2000 a britskému historikovi lékařství, Sonu Shamdasanimu, se jako prvnímu podaří uzavřít dohodu s dědici o pořízení faksimilie originálního Jungova rukopisu a o následném publikování.
Kniha obsahuje 200 stran Jungova původního textu, jež tvoří přibližně polovinu Červené knihy v dnešní vydané podobě. Ta druhá je zasvěcena překladu a doprovodnému komentáři, jež ocení i leckterý odborník. Zpracování materiálu trvalo devět let, a tak v říjnu roku 2009 vydává nakladatelství W. W. Norton&Company v USA jako první „The red book“.
O zhruba rok později přichází s „Červenou knihou“ nakladatelství Portál, jakožto první český vydavatel. Její příprava trvala tři čtvrtě roku a spočívala především v překladu z angličtiny do češtiny, což po tuto dobu plně zaměstnalo čtyři překladatele. Kompletní veledílo je tedy ve stejné podobě jako Shamdasanimova zahraniční verze.
Jung nechtěl dílo vydat. Říkal, že by byl navždy vyřazen ze světa racionální vědy. „Povrchnímu pozorovaeli to bude připadat jako šílenství. A taky by se jím stalo, kdybych nebyl schopen vstřebat tu obrovskou sílu původních zlušeností.“
„Liber Novus“ neboli „Nová kniha“, jak ji původně autor pojmenoval, je dlouho očekávaný skvost nejen psychologickou obcí, ale i širokou veřejností. S Jungovými osudy si proplétají prsty životopisci z celého světa, ale až s příchodem Červené knihy mohou dílek po dílku poskládat jeho život. To ona je klíčem k celému jeho učení o vědomí a nevědomí, respektivě o nejzarytějším podkladu schizofrenie.
Každé oči vidí, že se jedná o nádhernou, monumentální knihu, jež je deníkem talentovaného ilustrátora a grafika s nezměrnou fantazií. Každý vstřebá poměrně vysokou prodejní cenu v záštitu luxusní, kožené, červené obálky a umělecky hodnotných, jedinečných, celobarevných grafik. Zkrátka cenná třešnička pro každého zapáleného sběratele. Ale ta pravá hodnota díla je v jeho obsahu, a tu už každý nenajde. Ten kdo toho je však schopen, poputuje za poznáním do svého vlastního nitra, lidská psychika se mu přiblíží, vlastní duše otevře. Mezi řádky objeví nejen svoje skryté zákoutí duše, ale pochopí i myšlenky samotného Carla Gustava Junga. Takový člověk peněz litovat nebude. Jak už bylo řečeno, není to každý… Ale možná jste to vy.