• Magazín
  • Čtenářský deník
  • Maturitní otázky
    • Magazín
    • Čtenářský deník
    • Maturitní otázky

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Jaroslav Hašek
25. července 2011 Tereza Sýkorová

Své nejslavnější dílo Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války napsal Hašek v letech 1921–23. Dnes patří ke klasickým dílům české literatury. V postavě Švejka vyjádřil Hašek to, co je dodnes považováno za typickou českou povahu. Čtyřdílný humoristický román byl přeložen do 54 jazyků, dočkal se několika filmových i dramatických zpracování.

O autorovi

Spisovatel, publicista a novinář Jaroslav Hašek se narodil 30. dubna 1883 v Praze. Po maturitě na obchodní akademii se seznámil a anarchististy a vedl bohémský a tulácký život, začal pít alkohol. V té době začal psát, většinu svých děl tvořil v pražských hospodách. Živil se i jako novinář. V roce 1911 založil recesistickou politickou Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Během 1. sv. války dobrovolně narukoval a dostal se na haličskou frontu, působil u československých legií. V roce 1918 se v Moskvě přidal k bolševikům a vstoupil do Rudé armády. Po návratu do Prahy v roce 1920 se vrátil k bohémskému životu. Znechucený politickým vývojem odešel do Lipnice nad Sázavou, kde v rove 1923 zemřel.

Charakteristika díla

Čtyřdílný humoristický román Hašek kvůli své smrti nedokončil (udělal to za něj Karel Vaněk). Jednotlivé díly se jmenují V zázemí, Na frontě, Slavný výprask, Pokračování slavného výprasku.

Tématem je zobrazení absurdnosti, nesmyslnosti a krutosti války. Hašek se válce prostřednictvím postavy Švejka vysmívá. Je to groteska, fraška s řadou karikatur.

Ústřední postavy knihy

Švejk – Komplikovaná postava plná rozporů. Je to blb a prosťáček, nebo vychytralý šibal? Na jedné straně je plný životního elánu, na té druhé je odevzdaný a rezignovaný. Má smysl pro pořádek. Když se vysmívá, dělá to inteligentně. Příkazy svých nadřízených plní doslova a dohání je tak k zuřivosti. Stejně tak svou neustále dobrou náladu a klidem. Často se dostává do absurdních situací, ze kterých vždy stejně absurdně vybruslí.

nadporučík Lukáš – Vyhraje Švejka v kartách. Je inteligentní, vzdělaný a zásadový. Jeho slabostí jsou ženy. Učí na škole pro dobrovolníky, ale nakonec je převelen na frontu.

Jazykové prostředky a stylistika

Jazyk je pestrý, použitý je hovorový jazyk, vulgarismy, germanismy, vojenský slang, častá je přímá řeč. Obvyklé jsou i archaismy a přechodníky. Řada pasáží je psána lehce, působí až jako improvizace.

Dějová linie

V zázemí

Posluhovačka paní Müllerová hlásí Švejkovi, že nám zabili Ferdinanda.V hostinci U Kalicha zatýká tajný policista Bretschneider hostinského Palivce za velezradu, protože mouchy v jeho hostinci kálely na obraz císaře pána. Zatčen je i Švejk, když předpovídá válku. Skončí v blázinci. Když válka opravdu začne, je povolán k odvodu. Tam ho veze Müllerová kvůli jeho revmatismu na kolečkovém křesle. Švejk skončí v nemocnici pro simulanty, později stráví nějaká čas ve vojenském vězení a pak slouží u stále opilého polního kuráta Katze. Ten Švejka jednou prohraje v kartách a hrdina se stane vojenským sluhou u nadporučíka Lukáše, který je proslulý řadou milostných aférek. Společně odjíždí do Českých Budějovic, kde se připravují k odjezdu na frontu.

Na frontě

Cestou vlakem do Budějovic se Švejk baví se zaměstnancem drah o záchranných brzdách a vlak zastaví. V Táboře ho vysadí kvůli sepsání protokolu a vlak mezitím odjede. Nemá peníze a do Budějovic musí pěšky. Cestou je považován za ruského špioná i zběha, ale nakonec se vrátí k Lukášovi. U pluku Švejk potkává řadu různorodých postav jako jsou kuchař se zájmem o okultismus Jurajda, účetní Vaněk i důstojníci, kteří jsou spíše karikaturami. Například poručík Dub, profesor na gymnáziu, se vyžívá v buzeraci vojáků a udílení rad ostatním důstojníkům.

Švejkův pluk se přesouvá do města v jižních Rakousech, kde se Lukáš zaplete s vdanou ženou. Švejk jí má doručit od Lukáše psaní. Přitom se ale společně se sapérem Vodičkou, členem jeho pluku, dostane do rvačky s manželem Lukášovy milenky a oba jsou zatčeni. Lukáš si najde nového sluhu, Švejk se stane ordonancem 11. marškumpanie.

Slavný výprask

Švejkův pluk cestuje do Haliče na ruskou frontu. Tato část je popisem hloupých a arogantních důstojníků, kteří se starají jen o vlastní blaho. Švejk se v tomto díle dostane do zajetí, když si u malého rybníka zkouší uniformu ruského zajatce, kterou tam našel. Chce vědět, jak mu bude slušet. V té chvíli je zatčen Maďary, kteří ho pošlou do transportu s dalšími ruskými zajatci na železniční práce.

Pokračování slavného výprasku

Nakonec se zjistí, že Švejk je Čech, je tak ovšem považován za zběha a odsouzen k trestu smrti. Vše se ale nakonec vysvětlí a Švejsk se vrací ke své marškumpanii.

Udělej nám radost a sdílej dál!<br>Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Komentáře



© Akademos, a.s. Všechna práva vyhrazena. Další projekty: ZOO Magazín | Efektivní Učení | Logické Myšlení | Nejlepší online hry | Muž v zástěře – kuchařka nejen pro muže