Báječná léta pod psa jsou Vieweghovou románovou prvotinou. Napsal je v roce 1992, když ještě učil na zíkladní škole. Tento román proslavilo především nezapomenutelné filmové zpracování Petra Nikolaeva z roku 1997. Nostalgický příběh jedné české rodiny v době normalizace umí rozesmát i mrazit a má řadu autobiografických prvků.
O autorovi
Michal Viewegh je současný český spisovatel a publicista. Narodil se v roce 1962 v Praze a je v posledních letech vůbec nejprodávanější český spisovatel.
Viewegh vystudoval na UK češtinu a pedagogiku a už od začátku studia přispíval svými povídkami do Mladé fronty. Po škole se stal na pět let učitelem, pak učitelství vyměnil za práci redaktora v nakladatelství Český spisovatel. Od poloviny 90. let je spisovatelem na volné noze.
Kritikové řadí romány Viewegha k nízké literatuře, nicméně jeho každá nová kniha prodá kolem 50 tisíců výtisků. Řada z jeho románů byla zfilmována. Báječná léta pod psa jsou Vieweghovým prvním románem.
Charakteristika díla
Děj románu se odehrává od roku 1962 do doby krátce po sametové revoluci, a to v Praze a městečku Sázava.
Román má autobiografické prvky. Je tragikomickým vyprávěním o rodině Kvida, běžné české rodině v době normalizace. Román vykresluje vztahy v rodině, v práci, život ovlivněný politickou situací i lidskou psychiku pod vlivem té doby. Využívá k tomu často ironii a humor.
Viewegh popisuje dobu svého dospívání takovou, jaká skutečně byla, ale bere ji s nadhledem.
Ústřední postavy knihy
Kvido – Jako první vnouče v rodině je mazánek. Od mala svérázné dítě. Trošku tělnatý. Nadprůměrně inteligentní, svými prupovídkami, které jsou neadekvátní jeho věku udivuje okolí. Hodně čte a později začíná sám psát.
Kvidův otec – Vysokoškolsky vzdělaný ekonom, nerad řeší konflikty. Marně se snaží zachovat si v absurdní době důstojnost. Nakonec si tak zničí psychické zdraví.
Kvidova matka – Amatérská herečka a budoucí právnička. Racionální a pragmatická. Tak přistupuje i k záchraně svého manžela.
Jaruška – Kvidova spolužačka a nejlepší kamarádka, později přítelkyně a žena.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný, v dialozích hovorový, celkově je jasně srozumitelný.
Vyprávění je retrospektivní, vypraveč Kvido předčítá nakladateli v er-formě sepsaný příběh své rodiny. Vyprávění na některých místech přerušuje rozhovor mezi Kvidem a nakladatelem.
Dějová linie
Vyprávění začíná seznámením Kvidových rodičů. Následuje těhotenství a předčasný porod Kvida po útoku vlčáka. Kvido je první dítě v rodině a dostává se mu tak náležité pozornosti. Zásadní je pro rodinu rok 1968, kdy utíká před normalizačními tlaky z Prahy do malého města Sázava.
Protože Kvidův otec není ve straně, nemůže získat dobré bydlení. Nakonec rodinu zachrání Kvido, který se projeví jako skvělý recitátor. Společně s kamarádkou Jaruškou si přednesem prokomunistických básní nakloní komunistu Šperla. Ten nakonec rodině bydlení poskytne za podmínky, že Kvidův otec začne hrát fotbal, aby byl vidět. A pořídí si velkého psa.
Rodině se narodí druhý syn Paco a přistěhuje se k nim babička Líba. Kvidův otec zatím zažívá úspěchy v práci, dokonce vycestuje na několik pracovních cest na západ. U sebe ubytuje zahraniční návštěvu z Chorvatska, krásnou Mirjanu, která se stane na chvíli jeho milenkou. Idylka končí, když rodina přijme pozvání známého, spisovatele Pavla Kohouta, který je na černé listině komunistů. Když se vše provalí, přichází Kvidův otec o práci. Utápí se doma v depresích, trápí ho paranoia, představuje si, že ho stále někdo sleduje, je melancholický. Dokonce si sám vyrábí rakev.
Kvido mezitím nechal studia vysoké školy a začne pracovat jako vrátný, aby měl víc času na čtení a psaní povídek. Kvidova matka se snaží pomoc svému manželovi, ale marně. Pak ji napadne, že by ho mohlo potěšit další dítě v rodině. Kvido se svou dívkou Jaruškou matce vyhoví a Jaruška porodí malou Aničku. Ta skutečně vytrhne Kvidova otce z jeho depresí, ale jen na chvíli. Skutečná pomoc přijde až se sametovou revolucí. Kvidův otec opět získá zaměstnání odpovídající jeho vzdělání. Mezitím Chorvatsko ohrožují srbští nacionalisté a Kvidova matka poskytne azyl Chorvatce Mirjaně, i přes její minulost s Kvidovým otcem. Šperl se snaží o sebevraždu, neúspěšně. Kvido vydá román, který je kronikou jeho rodiny během socialismu. Za normalizace být vydán nemohl. Jmenuje se báječná léta pod psa.