Slavná fantasy trilogie J. R. R. Tolkiena Pán prstenů pokračuje druhým dílem s názvem Dvě věže. Druhý román navazuje tam, kde Společenstvo prstenu skončilo. Cesty hlavních hrdinů se sice rozdělily, ale jejich cíl je stále společný – porazit temného pána Saurona a zlého čaroděje Sarumana, aby se v bájné Středozemi zase šťastně žilo.
O autorovi
John Ronald Reul Tolkien byl britský spisovatel, filolog a literární kritik. Narodil se v roce 1892 v
jihoafrickém Bloemfontienu. Brzy se ale přestěhoval za matkou do Británie. Tam také získal titul na Oxfordu ze staroanglického jazyka a literatury. Sám pak angličtinu vyučoval na univerzitě v Leedsu. Tolkien byl také znalcem starogermánské a keltské mytologie, které spolu s láskou k anglickému venkovu uplatňoval ve svých dílech. Byl i schopný výtvarník a řadu děl si sám ilustroval.
Tolkien je považován za otce fantasy, to on definoval a popsal některé mytologické postavy a rasy jako elfy či trpaslíky.
Tolkien získal Řád britského impéria a čestný doktorát z literatury na Oxfordské univerzitě. Zemřel v roce 1973.
Charakteristika díla
Román Dvě věže je druhým dílem trilogie Pán prstenů. Stejně jako u většiny Tolkienových děl se jedná o žánr fantasy – v příběhu vystupují smyšlené postavy s nadpřirozenými schopnostmi, které stejně jako prostředí nejsou součástí našeho světa. Hlavní postavy jsou hrdinové. Na triologii pracoval Tolkien v letech 1937–1949 a příběh tak mimo jiné ispirovaly i světové války. Další inspirační zdroje hledal Tolkien ve starověku, středověku (zejména v artušovských příbězích a germánské a anglosaské mytologii). Tato část vyšla poprvé v roce 1954.
Ústředním tématem je boj dobra se zlem.
Děj se i nadále odehrává ve smyšleném světě, který Tolkien pojmenoval Středozemě. Čtenáře blíže seznámí i s jejími dalšími částmi – Železný pas (Sarumanovo sídlo), Rohan (království), Fangorn (les, ve kterém žijí entové), Mordor (Sauronovo panství) atd.
Román je opět rozdělený na dvě části, tentokrát je to třetí a čtvrtá kniha.
Ústřední postavy knihy
Frodo Pytlík – Odvážný hobit, který je vyvolený opatrovat a nosit prsten.
Sam Křepelka – Věrný Fordův přítel. Pokorný a statečný.
Pipin a Smíšek – Frodovi přátelé, odvážní hobité.
Aragorn – Statečný a moudrý hraničář, Dúnadan, Chodec. Má mnoho pseudonymů. Je dědicem Gondorského království. Po Gandalfově pádu vede společenstvo.
Gandalf Bílý – Čaroděj a vůdce společenstva. Velmi moudrý.V prvním románu triologie umírá, tady se ale vrací mocnější než předtím.
Legolas – Elf. Sličný a statečný. Nejlepší přítel Gimliho.
Gimli – Trpaslík. Silný, statečný a odolný.
Sauron – Největší symbol zla. To on stvořil prsten.
Saruman – Nejvyšší čaroděj, spojenec Saurona a Mordoru. Chce získat prsten a ovládnout tak celou Středozemi.
Glum – Bývalý majitel prstenu, který po něm stále touží. Má dovézt Froda a Sama do Mordoru.
Théoden – Král Rohanského království. Jakmile se vymaní z nevědomého Sarumanova vlivu, stane se důležitým spojencem hlavních hrdinů.
Éomer – Jeho syn a rohanský vojevůdce.
Faramir – Boromirův bratr.
Entové – Prastará stromová stvoření.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný s celou řadou archaismů. Některé rasy mluví jazyky, které Tolkien vymyslel.
Vyprávění je prokládáno řadou autorových lyrických pasáží – básní a písní, ve kterých jsou časté básnické figury i zvukové prostředky.
Tolkien měl velkou fantazii a dokázal ji přenést na stránky knih, popisy prostředí jsou detailní a čtenář si tak svět může barvitě představovat.
Vyprávění probíhá v er-formě v minulosti.
Dějová linie
Aragorn, Legolas a Gimli se vydávají po stopách Pipina a Smíška, které unesli skřeti. Stopy směřují do Železného pasu, Sarumanova sídla. Oběma hobitům se ale podaří uniknout, když skřety na svém území napadnou jezdci z Rohanu. Pipin a Smíšek se vytratili k lesu Fangorn, kde žijí prastaré bytosti podobné stromům – Entové. Seznámí se z jedním z nich, se Stromovousem. Hobitům se s velkým úsilím podaří vyburcovat Enty a zapojit je do boje se Sarumanem, který se jich bezprostředně týká, protože Fangorn sousedí se Železným pasem. Zatímco je Saruman ve svém sídle Orthanku uprostřed Železného pasu, kolem něj v dolech jeho vojsko skřetů zbrojí, aby získal prsten a ovládl Středozemi. Entům se podaří zničit Sarumanovy dílny a obklíčit Orthank.
Legolas, Aragorn a Gimli se mezitím setkají s rohanskou družinou, kterou vede syn krále Théodena Éomerem. Rohanští jim slíbí pomoc se záchranou Pipina a Smíška. Přitom narazí na Gandalfa, který sice v předchozí knize zemřel, ale nyní se vrátil silnější a mocnější než Saruman – jako Gandalf Bílý. S Aragornem, elfem a trpaslíkem zamíří do Rohanu, aby získali ve válce důležitého spojence. Místní král Théoden je ale znavený a zestárlý, protože ho ovládá rádce Grímy Červivce, tajného Sarumanova pomocníka. Gandalf Théodena vyléčí a zbaví Grímy. Rohanský král se pak s vojskem vydá do Železného pasu vyrovnat se Sarumanem účty. Zapojí se do již zmíněné bitvy , kterou nakonec rozhodnou Entové. Aragorn s Legolasem a Gimlim se tak nakonec setkávají také se Smíškem a Pipinem.
Začíná vyjednávání Gandalfa a Éomera se samotným Sarumanem. Ten je zkouší přivézt na svou stranu, až ho nakonec Gandalf zbaví moci. Saruman je poražený, což se okamžitě dozvídá Sauron. Středozemě je v předvečer války. Gandalf s Pipinem proto spěchají do Gondoru.
Frodo a Sam mezitím putují do Mordoru. Připojí se k nim odporný tvor Glum. Kdysi býval hobitem a vlastnil kouzelný prsten před Bilbem. Prsten ho ale změnil. Glum sleduje hobity už od Morie, protože prsten ho stále přitahuje a rád by ho získal zpět. I přes rizika se Frodo rozhodne Glumovi důvěřovat, protože jim může ukázat trasu do Mordoru. Glum má znát méně střeženou cestu. Během jejího hledání narazí na družinu Boromirova bratra Faramira, který hlídá hranici Gondoru před Sauronovými spojenci. Na chvíli jej také ovládne tužba po prstenu, nakonec ale trojici nechá pokračovat v cestě. Glum hobity dovede k průsmyku s tunely, které vedou přímo do Mordoru. Je to jeho plán, jak se zbavit Froda a zmocnit se prstenu. V tunelech totiž žije obří pavoučnice Odula. Té se skutečně podaří Froda svým jedem paralyzovat. Sam je naprosto zdevastovaný, protože Froda považuje za mrtvého. Prsten schovává u sebe a chce celou cestu do Hory osudu dokončit sám. Froda se zmocní skřeti. V závěru knihy Sam zjišťuje, že Frodo je jen v bezvědomí.
Další díla autora