Po románech Společenstvo prstenu a Dvě věže zakončil celou úspěšnou triologii poslední díl Návrat krále. Na stránkách páté a šesté knihy jsou svedeny poslední bitvy se Sauronem a jeho rozsáhlými vojsky skřetů a Frodo se postupně přibližuje cíli svého úkolu. Tolkien psal svůj román v těžké době, během 2. světové války, a stejně jako skončila ona, dočkali se i jeho knižní hrdinové šťastného konce.
O autorovi
John Ronald Reul Tolkien byl britský spisovatel, filolog a literární kritik. Narodil se v roce 1892 v jihoafrickém Bloemfontienu. Brzy se ale přestěhoval za matkou do Británie. Tam také získal titul na Oxfordu ze staroanglického jazyka a literatury. Sám pak angličtinu vyučoval na univerzitě v Leedsu. Tolkien byl také znalcem starogermánské a keltské mytologie, které spolu s láskou k anglickému venkovu uplatňoval ve svých dílech. Byl i schopný výtvarník a řadu děl si sám ilustroval.
Tolkien je považován za otce fantasy, to on definoval a popsal některé mytologické postavy a rasy jako elfy či trpaslíky.
Tolkien získal Řád britského impéria a čestný doktorát z literatury na Oxfordské univerzitě. Zemřel v roce 1973.
Charakteristika díla
Závěrečný díl triologie Pán prstenů. Hrdinové svádějí rozhodující bitvy proti silám Mordoru.
Kniha je typickým představitelem žánru fantasy, v příběhu vystupují smyšlené postavy s nadpřirozenými schopnostmi, které stejně jako prostředí nejsou součástí našeho světa. Hlavní postavy jsou hrdinové. Děj se odehrává ve smyšleném světě Středozemi a jejích jednotlivých částech. Zásadní pro tento díl jsou Mordor, Sauronovo pantsví, a Minas Tirith, hlavní město království Gondor. V závěru se hrdinové vracejí do Kraje, kde začal děj první knihy trilogie.
Na triologii pracoval Tolkien v letech 1937-1949 a příběh tak mimo jiné ispirovaly i světové války. Další inspirační zdroje hledal Tolkien ve starověku, středověku (zejména v artušovských příbězích a germánské a anglosaské mytologii). Kniha vyšla poprvé v roce 1955.
O promyšlenosti celého Tolkienova světa svědčí i rozsáhlé přílohy knihy: Letopisy a rodokmeny, kalendáře lidí, hobitů i elfů, výslovnost i překlady ze smyšlených jazyků.
Ústřední postavy knihy
Frodo Pytlík – Odvážný hobit, který je vyvolený opatrovat a nosit prsten a nakonec jej zničit v útrobách Hory osudu.
Sam Křepelka – Věrný Fordův přítel. Pokorný a statečný.
Pipin a Smíšek – Frodovi přátelé, odvážní hobité.
Aragorn – Statečný a moudrý hraničář, Dúnadan, Chodec. Má mnoho pseudonymů. Je dědicem Gondorského království. V závěrečném díle trilogie usedne na trůn jako nový král Gondoru.
Gandalf Bílý – Čaroděj a vůdce společenstva. Velmi moudrý. Jeho síla se zvýší po jeho smrti v 1. díle, po které se vrátí jako Gandalf Bílý. Vyjednává spojence a i na dálku ochraňuje Froda a jeho úkol.
Legolas – Elf. Sličný a statečný.
Gimli – Trpaslík. Silný, statečný a odolný.
Sauron – Pán prtenů a největší symbol zla. To on stvořil prsten.
Glum – Dřívější majitel prstenu, který po něm stále touží. Právě jeho šílená tužba nakonec šťastně zachrání celou Středozemi.
Pán nazgûlů – Kapitán prstenových přízraků – nazgûlů. Podle legendy jej nemohl zabít žádný muž.
Éowyn – Neteř Théodena, bojovnice, která zabije Pána nazgûlů.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný s celou řadou archaismů. Některé rasy mluví jazyky, které Tolkien vymyslel.
Vyprávění je prokládáno řadou autorových lyrických pasáží – básní a písní, ve kterých jsou časté básnické figury i zvukové prostředky.
Tolkien měl velkou fantazii a dokázal ji přenést na stránky knih, čtenáři si tak dokáží svět popsaný na stránkách jeho knih představit i s detaily.
Vyprávění probíhá v er-formě v minulosti.
Dějová linie
Gandalf a Pipin dorazí do opevněného hlavního města Gondoru Minas Tirith. Situace vůbec nevypadá růžově. Sauron hrozí válkou, aby ovládl Středozemi, i když doposud nezískal prsten. Nejprve chce zničit právě Gondor, protože to je soupeř nejsilnější a z historie k němu navíc chová zášť. Ačkoliv je Gondor silnou mocností, bez spojenců nemůže mít šanci. Proto se trojice Aragorn, Legolas a Gimli vydávají získat podporu vojska duchů bojovníků, které přebývá na Stezce mrtvých v rohanském průsmyku. Kdysi dávno v jedné bitvě porušili přísahu a toto je trest. Aragorn je přesvědčí, že pomocí Gondoru svou vinu odčiní. A skutečně, vojsko duchů porazí na jižní straně Gondoru korzáry, Sauronovy spojence.
Vyrazit na pomoc se chystá i Rohan, to už se ale Sauronovi se svým vojskem, které vede kapitán prstenových přízraků, Pán nazgûlů, podaří oblehnout Minas Tirith. Velitel je ovšem záhy zabit neteří rohanského krále Éowyn. A od jihu se blíží pomoc z Rohanu a gondorských jižnách vojsk.
Tak skončila první bitva, kterou sice Sauron prohrál, citelnější ztráty ale znamenala pro Gondor. A tak, když se Gandalf seznámí s Faramirem, který mu poví o Frodově putování, věří, že Frodo je jejich poslední nadějí. Proto od něj chce odlákat Sauronovu pozornost. Vojsko nejlepších Gondorských vojáků se tak přesouvá k Černé bráně Mordoru, která leží přesně na opačné straně než tunely s Odulou. Sauron se rozhodne bránit co největším a nejsilnějším vojskem, neboť věří, že v gondorském vojsku je prsten a jeho nositel jej chce svrhnout. Gondorští bojují sice usilovně, ale výhoda se pomalu přesouvá na Sauronovu stranu.
Mezitím se Sam zoufale snaží osvobodit Froda, kterého v Mordoru zajali skřeti, což se mu nakonec skutečně podaří. Oba přátelé se přestrojí za skřety a míří k Hoře osudu. Cesta se zkomplikuje, když narazí na oddíl skřetů. Velitel, který je považuje za zběhy, je zařadí zpátky mezi ostatní, kteří směřují vstříc vojsku z Gondoru. Hobitům se ale podaří opět zmizet. Frodo musí bojovat s velkou únavou, ozve se i staré zranění. Stále je pronásleduje Glum. Přesto se hobitům podaří dojít až k Hoře osudu, ačkoliv se to na začátku výpravy zdálo nemožné. Prsten však Frodovi přichystá závěrečnou zkoušku. Frodo má prsten zničit vhozením do útrob hory, jenže ten jej ovládne a Frodo ho prohlásí za vlastní. Když si ho nasadí na prst, okamžitě to ucítí Sauron a k Hoře osudu posílá Prstenové přízraky. Situace vypadá pro Středozemi už dost černě, nakonec ale vše vyústí se značným přispěním Gluma ve šťastný konec. Glum je tak posedlý snahou získat prsten, že se na Froda vrhne a ukousne mu s prstenem i celý prst. V šílené radosti se ale zapotácí a padá i s prstenem do Hory osudu. Tím je Sauron poražen, jeho věž padá, vojska zeslábnou a on zmizí jako duch.
Po porážce temného pána se znovu postaví na nohy Gondor, na trůn usedne nový král – Aragorn. Čtyři hobiti – Frodo, Sam, Smíšek i Pipin – se vracejí domů, do Kraje. Najdou ho zbídačený a hobity vyděšené. Podmanil si je totiž Saruman a Červivec, kteří se po zničení Železného pásu neměli kam vrtnout. Čtyřem hrdinům se ale podaří obou zbavit a nastolit v Kraji opět mír.
Tak končí ve Středozemi Třetí věk a začíná Čtvrtý věk – vláda lidí.
Další díla autora