Puškinovi se s jeho románem Evžen Oněgin podařilo vytvořit vrcholné dílo ruského romantismu. Příběh „zbytečného člověka“, znuděného, skeptického a cynického hlavního hrdiny Evžena Oněgina odráží tehdejší ruskou společnost a v následujících letech se dočkal řady adaptací. Tou nejznámnější je zřejmě opera Petra Iljiče Čajkovského z roku 1879.
O autorovi
Ruský básník, prozaik a dramatik Alexandr Sergejevič Puškin se narodil v roce 1799. Měl šlechtický původ a studoval lyceum pro šlechtice. Po škole se začal politicky angažovat, byl na straně děkabristů, a začal být také literárně činný. Stal se členem literárních spolků Zelená lampa a Arzanas.
V roce 1820 napsal satirické verše proti caru Alexandrovi I. a hrozilo mu vyhoštění na Sibiř. Musel proto odejít na jih Ruska. V roce 1824 se vrátil do rodné obce a brzy mu car Mikuláš opět dovolil volný pohyb. Puškin žil v Moskvě, kde založil časopis Moskovskij Věstnik, a později i v Petrohradu, ale znechutila jej cenzura. Proto se raději oženil a hodně cestoval, stal se úředníkem ministerstva zahraničí.
Zemřel v roce 1837 na následky pistolního souboje na život a smrt s milencem své manželky.
Byl jedním z nejvýraznějších představitelů ruského revolučního romantismu.
Charakteristika díla
Evžen Oněgin je román ve verších. Děj se odehrává v 19. století v Rusku a nastavuje zrcadlo soudobé ruské společnosti.
Hlavním tématem je ukázka zbytečného člověka. Oněgin je zhýčkaný, cynický mladík, neustále znuděný, zahrává si s city ostatních. Kdyby chtěl, může mít vše, ale odmítá to. Když změní názor, je už pozdě.
Puškin použil speciální typ sloky – tzv. oněginovskou sloku – která se skládá ze 14 osmi- nebo devítislabičných veršů.
Puškin román vydával jako seriál mezi lety 1823–1831. V souhrném vydání vyšel v roce 1833, je rozdělený na osm hlav.
Ústřední postavy knihy
Evžen Oněgin – Mladý šlechtic s dobrým vzděláním i společenským postavením, který představuje zbytečného člověka. Je to cynik, skeptik, životem naprosto znuděný. Je bez cíle.
Taťána Larinová – Je opakem Oněgina. Je naivní, citlivá, introvertní a skromná. Až v Moskvě se vlivem okolností promění v chladnou a racionální ženu.
Olga Larinová – Její sestra. Milá a krásná dívka, je společenská a energická.
Vladimír Lenský – Romantický básník a snílek, je velmi zamilovaný do Olgy, se kterou je zasnoubený. Oněginův přítel.
Jazykové prostředky a stylistika
Jazyk je spisovný se spoustou vložených francouzských slov a řadou básnických prostředků.
Autor hodně pracuje s kontrasty: město x vesnice, Taťána x Olga, Taťána x Oněgin.
Vypravěčem je autor a román je velmi subjektivní.
Dějová linie
Evžen Oněgin je mladý a cynický. Patří k petrohradské zlaté mládeži, styl života jeho okolí ho ale nudí. Nebaví ho povrchní život plný zábavy. Chtěl by se stát literátem, ale na to je příliš líný. Všechno vidí jako problém, život ho nebaví, pořád se nudí.
Jednoho dne odjíždí Oněgin na venkov, aby dědil po svém strýci. Setká se tak s Lenským, mladým básníkem a idealistou. Díky němu se seznámi se statkářkou Larinovou a jejími dvěma dcerami Olgou a Taťánou. Starší Olga je snoubenkou Lenského. Ušlechtilá a citlivá Taťána se okamžitě zamiluje do Oněgina a vyzná se mu veršovaným dopisem. Oněgin ale dívku odmítá.
Znovu se setkají, když přijde k Oněgin s Lenským na oslavu k Larinové. Taťána je z Oněginovy přítomnosti nervózní a ten ji dráždí tím, že flirtuje s Olgou. Ta se jeho pozornosti nebrání a protancuje s ním celou noc. Tím Oněgin popudí Lenského, který ho vyzve na souboj. Oněgin zvítězí, když Lenského zabije.
Oněgin venkov opouští a cestuje po Rusku. Mezitím Larinová odváží Taťánu do Petrohradu, aby si tam našla ženicha. Netrvá dlouho a zakouká se do ní vážený generál. Brzy je svatba.
Oněgin se po třech letech vrací do Petrohradu a znovu se představí ve společnosti na nejbližším plese. Znovu se potkává s Taťánou, ze které se mezitím stala krásná a hrdá kněžna. Oněgin se do nové Taťány zamiluje a stejně jako ona před lety se jí vyzná v dopise. Taťána Oněgina sice stále miluje, ale nechce být nevěrná manželovi, proto Oněgina odmítá.
Další díla autora- Novely
- Poema
- Romány
- Sbírky povídek
- Tragédie