Při různých společenských příležitostech je prakticky povinností, aby muži, tedy i chlapci, měli dobře vypadající kravatu, která je bude na společnosti reprezentovat. Mezi takovéto společenské události patří plesy, návštěva divadla nebo například skládání maturitní zkoušky.
Kravata je část oblečení, které již více než 350 let slouží jako součást pánského šatníku. Podle sociologů a módních historiků nemá kravata žádnou praktickou funkci, plní pouze estetickou funkci při obchodování nebo na společenských akcích, její používání upravuje etiketa. Kravata se váže ke košilím se širokými límci.
Zdroj Wikipedia
Nás nyní nezajímá k jaké příležitosti si chcete kravatu vzít, ale zaměříme se především na to, jak si danou kravatu uvázat. Přestože se dá prý „navázat“ až 85 různých variant jednotlivých uzlů, tak se hodně používají především čtyři typy:
- Windsorský uzel – tento uzel je tlustší, širší a trojúhelníkový
- Uzel Manhattan (poloviční windsorský uzel) – je módnější variantou Widsorského uzlu, který má však symetrický uzel
- Uzel Pratt – tento uzel je široký, avšak ne tak, jako Windsorský uzel
- Uzel Long (Four in Hand) – toto je úzký uzel, který se vyznačuje svou mírnou nesymetričností
Nyní se dostáváme k samotnému vázání, přičemž bych vám rád doporučil tuto stránku, na které naleznete jednoduché animace, které by vám měli ještě výrazněji pomoci při vázání uzlu. Pokud by vám na druhou stranu udělal větší radost nějaký video návod, tak samozřejmě, že jsme jich pár vybrali – Windsorský uzel, Uzel Manhattan, Uzel Long (Four in Hand) a poslední Uzel Pratt (Shelby uzel).
Rada na závěr? Nebuďte líbí a uzel si na kravatě važte pokaždé znovu – je to poznat, když nosíme jeden uzel půl roku. Navíc má toto moudro ještě jednu výhodu a to, že čím vícekrát uzel na kravatě zavážete, tak tím lepší a lepší v této činnosti budete.