Mezi skvěle hodnocenými a opěvovanými snímky vypadá Hugo skoro jako chyba. Přesto ohromuje den za dnem další diváky po celém světě. Čím to, že se mu bez jakýchkoliv předpokladů podařilo nasadit laťku tak vysoko?
Hugo Cabret (Asa Butterfield), chlapec, který na nádraží po vzoru strýce opravuje hodiny, má tajemství. Ve skříni sice nemá kostlivce, zato skrývá rozbitého automotona. Kde k němu ale získat klíček, aby se dal natáhnout a mohl napsat tajný vzkaz?
Příběh natočený podle populární knížky pro děti se může chlubit jedenácti nominacemi na Oscary a poklonami ze stran světových filmových tvůrců. „Takové 3D jsem doposud neviděl,“ smekal klobouk James Cameron, tvůrce proslulého Avatara. „Sice to zní otřepaně, ale nejlepší na tom 3D je, že při jste s herci ve filmovém světě. Diváci sice chtějí zvuk, barvu, ale hlavně hloubku. Proto to pro mě byla obrovská příležitost,“ tvrdí režisér Martin Scorsese, nadšenec pro nové technologie.
Recept na dokonalou minulost
Natáčení bylo podle slov tvůrců bráno opravdu zodpovědně. Výsledek je také znát – z plátna přímo dýchá atmosféra minulého století. „Museli jsme se dívat na staré filmy. Martin (režisér) nám často dával domácí úkoly. Myslím, že to rozhodně pomohlo,“ tvrdí teprve třináctiletý představitel Huga, který si prý doslova zamiloval filmy Georgese Meliése.
Film působí autenticky a neobyčejně lehce. I 3D je nenásilné, vtahuje diváka přirozeně do děje a dodává světu za plátnem na životě. Při natáčení se režisér pilně snažil napodobit knižní předlohu, která je z většiny tvořena pouze ilustracemi bez textu. „Často s sebou nosil tu tlustou knihu a postupoval přesně podle obrázků. Bylo to jako bychom najednou žili v komixu,“ vzpomíná s úsměvem Chloë Grace Moretzová, Hugova filmová kamarádka Isabelle.
Jak je vidět, neobyčejný Hugo si dobývá svět. Sice není extrémně dramatický, násilný, ani přestřelek si tu divák neužije. Má v sobě ale jakési vnitřní kouzlo. Jak se řeklo ve filmu, „filmy mají moc zachycovat sny.“ A Hugo tu moc využil maximálně.