V návaznosti na nedávno diskutovaný zákon SOPA byla odpojena americká služba MegaUpload. To vyvolalo bouřlivé ohlasy v komunitě Anonymous.
MegaUpload je jeden z největších serverů pro sdílení dat, podobný českému Ulož.to. Jeho zakladatel Kim Schmitz byl zatčen ve svém honosném sídle na Novém Zélandu. Podle vyšetřovatelů způsobil škodu ve výši 500 milionů dolarů. Měsíčně jej navštívilo 82 milionů uživatelů. Formální sídlo má firma v Hongkongu, tam ale nesídlí.
Služba se těšila velké oblibě, dokonce pro ni americké celebrity nazpívaly reklamní song.
Nicméně se ukázalo, že protipirátská legislativa funguje správně, a to i bez zákonu SOPA. Jejich servery byly odpojeny 19. 1. 2012.
Může se to opakovat ?
S prohlášením přišla i vedoucí RapidSharu Alexandra Zwingli, která poukazuje na to, že RapidShare oproti službě Megaupload funguje transparentně pod společností Rapidshare AG s existujícím sídlem ve Švýcarsku a služba není provozována skrze anonymní prostřednické firmy. U Megauplaod byla podle Alexandry Zwingli situace naprosto jiná a říká: „Radikální opatření proti Megaupload byla zřejmě nutná.“
Jak se k tomu staví komunita
Svou video odpověď vydala hackerská skupina Anonymous, která vyřadila několik velkých amerických serverů (včetně stránek FBI a hudebního vydavatelství Universal Music). Ve svém videu říkají doslova:
Získali jsme přístup k serverům OSN, Sony PlayStation Network, Microsoft XBL, US Bank, JS Bank, Capital One, YouTube, Twitter a Facebook. Jsme připraveni hromadně vyřadit tyto weby z provozu přesně do 72 hodin od zveřejnění této zprávy!
Anonymous říkají, že uživatelé se ničeho bát nemusí, snad je to pravda. Skupina se pochlubila i tím, odkud útočila (všimněte si lokality na Sibiři).
Kdo jsou Anonymous ?
Skupina Anonymous není nijak centrálně řízena, to ale znamená, že se kdokoliv může od skupiny oddělit i přidat. Je to skupina hackerů, kteří bojují za svobodu internetu. Své logo převzali z filmu V jako Vendeta.
Svými činy k sobě Anonymous přitáhli zájem médií, v roce 2007 o nich televize Fox odvysílala reportáž, která o Anonymous hovořila jako o „hackerech na steroidech“, „domácích teroristech“ a „internetovém nástroji zloby“. O rok později se v kanadské rádiové show objevili dva členové Anonymous, kteří v pořadu vysvětlovali svůj kritický postoj vůči Scientologické církvi.V souvislosti s Anonymous se objevuje také termín „Anon“, který reprezentuje jednotlivce (takže Anonymous = plurál, Anon = singulár).