Autor Karel Čapek a jeho
Kniha apokryfů
Kniha apokryfů spisovatele Karla Čapka vznikala vlastně celý jeho tvůrčí život. Jedná se o sbírku prací, která v konečné podobě vyšla až v roce 1945 (7 let po spisovatelově smrti).
Život a dílo skladatele Foltýna
Kniha Život a dílo skladatele Foltýna je posledním dílem českého spisovatele Karla Čapka. Ten zemřel dříve, než stihl novelu dokončit, a tak poslední stránky dopsala Čapkova žena, Olga Scheinpflugová. Novela byla v roce 1992 také zfilmována.
Marsyas čili Na okraji literatury
Čapkova kniha Marsyas obsahuje sbírku novinových statí, orientujících se především na okraj literatury, který je literárními kritiky přehlížen. Díky úspěchu těchto článků vyšla v roce 1931 pod názvem Marsyas čili Na okraji literatury sbírka těchto fejetonů.
Lásky hra osudná
Karel Čapek, spolu se svým bratrem Josefem, napsal roku 1910 krátkometrážní drama, nazvané Lásky hra osudná. Hra byla několikrát divadelně zpracována a jedno z představení bylo také natočeno pro televizi.
O věcech obecných čili Zóon politikon
V roce 1932 vyšla poprvé sbírka Čapkových politicky laděných fejetonů, statí a dopisů s názvem O věcech obecných čili Zóon politikon. Autor se zde snaží probudit ve čtenářích politickou angažovanost a vysvětluje své vlastní politické postoje.
Povídky z druhé kapsy
Povídky z druhé kapsy jsou pokračováním Čapkových Povídek z první kapsy. I z druhé kapsy vytáhl Karel Čapek příběhy s detektivními zápletkami, příběhy s tajemstvím a často netradičním rozluštěním. Autor se v povídkách opět věnuje otázkám viny a spravedlnosti. Povídky vyšly poprvé knižně v roce 1929.
Měl jsem psa a kočku
Čapek byl velkým milovníkem zvířat, takže se zvířata objevila v jeho tvorbě, mimo jiné ve sbírce úsměvných historek Měl jsem psa a kočku. Vypráví o svých vlastních zážitcích se psy i kočkami i obecně o všech příslušnících těchto zvířecích říší. Součástí je i vyprávění o jeho fence Dášence, které vyšlo v knize Dášenka čili život štěněte.
Cesta na sever
Soubor cestopisných črt a fejetonů Cesta na sever je posledním z řady Čapkových cestopisných děl.
Po cestách do Itálie, Anglie, Španělska a Holandska se vydal Čapek do Skandinávie i se svou ženou Olgou. Cestu podnikli v roce 1936, kdy už byla nálada ve střední Evropě napjatá. Cestovali vlakem i lodí a navštívili Dánsko, Švédsko a Norsko.
Hovory s T. G. Masarykem
Čapkovo bohaté dílo obsahuje také literaturu faktu. Hovory s T. G. Masarykem vznikly během dlouholetého přátelství Čapka a Masaryka a přibližují Masarykův život od raného dětství, jeho politický boj o samostatný československý stát i kariéru státníka, představují také jeho politické a filozofické názory.
Povídky z jedné kapsy
Povídky z jedné kapsy jsou dalším povídkovým souborem Karla Čapka. Vydány byly v roce 1929. Jejich témata jsou detektivní, vystupují v nich jak drobní zločinci, tak vyšetřovatelé jejich přestupků. Všechny povídky jsou psány pro Čapka typickou čtivou formou s humorem a lehkou ironií.