Autor Karel Poláček a jeho
Vyprodáno
Poslední část Poláčkovy tetralogie o okresním městě nese název Vyprodáno. Kniha vyšla v roce 1939, kdy byl také nucen opustit pro svůj židovský původ reakci Lidových novin. Ve stejném roce mu byla také zakázána publikační činnost, takže zamýšlená pátá část této série již nevyšla.
Hrdinové táhnou do boje
Kniha Hrdinové táhnou do boje z roku 1936 je druhá část nejrozsáhlejšího díla Karla Poláčka. To se totiž skládá ze tří dalších knih (Okresní město, Podzemní město a Vyprodáno) a v plánu byla i pátá kniha, která ale nebyla dopsána. Karel Poláček totiž předčasně zemřel v nacistickém táboře Gleiwitz.
Podzemní město
Třetí část zamýšlené pentalogie českého spisovatele Karla Poláčka vyšla v roce 1937 pod názvem Podzemní město. Po této knize, ale následuje už jen román Vyprodáno, který vychází doplněn o části z připravovaného románového závěru této série knih.
Hostinec U kamenného stolu
Kniha Hostinec U kamenného stolu patří mezi nejlepší humoristické romány Karla Poláčka. Ten jej vydal v roce 1941 pod jménem ilustrátora Vlastimila Rady, protože kvůli svému židovskému původu měl Karel Poláček zákaz publikace svých děl. Přesto se ale kniha stala velmi populární a v roce 1948 se na její motivy natočil také stejnojmenný film.
Okresní město
Kniha Okresní město z roku 1936 je první část nejrozsáhlejšího díla Karla Poláčka. Knihu totiž následují ještě tři pokračování a v plánu bylo i čtvrté, ze kterého ale stihl napsat pouze pár kapitol. Karel Poláček totiž předčasně zemřel v nacistickém táboře Gleiwitz.
Bylo nás pět
Humoristický román Karla Poláčka o pětici spolužáků a kamarádů z malého města dnes patří už k české literární klasice. K popularitě Bylo nás pět přispělo i povedené seriálové zpracování z 90. let. Román je plný laskavého humoru a melancholie, která se vybaví při vzpomínkách na dětství. Vypravěčem je hlavní hrdina knížky Péťa Bajza.
Muži v ofsajdu
Román Muži v offsidu se, jak už název napovídá, odehrává v prostředí fotbalu, konkrétně kolem fanoušků týmů Viktorie Žižkov a Slavia Praha. Karel Poláček ho napsal v roce 1931. Ve stejném roce byl román také podle Poláčkova scénáře zfilmován, film ovšem nebyl úspěšný. Na rozdíl od knihy, kde Poláček naplno uplatňuje svůj vybroušený vyprávěčský styl plný humoru a skrytých narážek.