Autor Karolína Světlá a jeho
Černý Petříček
Povídka Černý Petříček se řadí mezi první prozaická díla Karolíny Světlé. Námětem jí bylo městské prostředí, ve kterém právě i Karolína vyrůstala. Objevuje se sociální tématika, kritika církve. Ukazuje také vzpouru právě dospělých dětí proti jejich rodičům či proti autoritám. Rodiče jim plánují život, bez toho aniž by se zeptali, co chtějí oni, co si myslí. Povídka byla napsána roku 1871. Patří do takzvaného cyklu pražských próz.
Hubička
Povídka která spadá do knihy Povídky z Ještěda. Povídka ve které se Karolína Světlá opět inspiruje na české vesnici. Vykresluje velmi reálně obraz života na vesnici. Ukazuje zvyky, vztahy na vsi. Ukazuje také to, co je ve vztahu muže a ženy považováno v tehdejší době za společensky přípustné a co už společensky přípustné není. Hlavní hrdinka je opět žena, která trvá na svých zásadách. Je tak považována za ženu tvrdohlavou. Z pohledu muže je tak žena, která se odmítá podřídit jeho přáním a jeho touhám. Povídka se tak řadí k dílům, které autorka zasvětila postavení žen v tehdejší společnosti a také i postavení žen v osobním životě. Povídku zpracovala Eliška Krásnohorská jako libreto ke stejnojmenné opeře Bedřicha Smetany.
Nemodlenec
Nemodlenec je román, který uzavírá Ještědské romány, je posledním. Náměty na tento román autorka posbírala na Ještědsku, kde to měla velmi ráda. Autorka kritizuje církev, probírá nešťastnou a neopětovanou lásku, sociální otázky. Objevuje se zde také pomsta, křivda, mezilidské vztahy a vztahy mezi rodinami. V díle se rovněž objevuje postava silné a energické ženy, která má tragický osud, který vzniká na základě tehdejších vztahů, společenských zvyků a podobně. Autorka knihu vydává roku 1873.
Frantina
Román Frantina se zařazuje mezi Podještědské romány, které Karolína Světlá zasazuje do Podještědí, kde to měla velmi ráda. Román má opět jako hlavní hrdinku ženu. Frantina má svou vlastní hlavu, je tvrdohlavá, což se samozřejmě nelíbí jejich pánům. Ukazuje se zde opět láska, která ovšem nekončí nikterak šťastně. Kniha byla vydána roku 1870.
Vesnický román
Vesnický román je první román z řady Ještědských románů, které autorka Karolína Světlá napsala. Román je vlastně takovou ukázku manželství, ve kterém se žije bez lásky. Popisuje vztah ženy a ženatého muže, ukazuje také to, jak jim je bráněno ostatními lidmi být šťastní a pokojení. Egoismus druhých lidí, mravní a společenské předsudky, to vše román řeší a popisuje. Román byl vydán roku 1867.
Kříž u potoka
Kříž u potoka je dalším románem, který autorka napsala, a který zachycuje krajinu a lidi v Podještědí. Inspiraci pro tuto knihu Karolína Světlá získává v reálu. Její přátelé a známí jí vyprávěli příběhy a ona se jimi inspiruje. Žena odmítá lásku muže, který ji miluje, aby zachránila svého manžela. Obětuje sebe, svůj život, svou lásku, své štěstí, aby zachránila rod od kletby. Kniha je vydána roku 1868.
Kantůrčice
Kniha Kantůrčice se zabývá problémem ženy a především jejím postavením ženy ve společnosti. Převládá zde idylický živel, je to něco mezi románem a povídkou. Opět se autorka zabývá vesnickým tématem a životem na vesnici. Autorka se ve svých dílech zabývá ženami a jejich postavením ve společnosti. Často jsou ženy postaveny do role ženy, která se obětuje a to i za cenu toho, že nebude šťastná a spokojená. Kniha byla vydána v roce 1869.