Autor Vítězslav Hálek a jeho
Král Vukašín
Kniha obsahuje tragédie a dramata, které se staly v cizích zemích, v tehdejším Srbsku. Toto dílo bylo uvedeno jako první při zahájení činnosti Prozatimního divadla roku 1862. Jedná se o tragédii, která se týká srbských dějin. Dotýká se 14 století, kdy tento král Vukašín panoval. Autor chtěl poukázat na to, co se dělo v tehdejší době. V díle autor obhajuje a popisuje národní nezávislost.
Pohádky z naší vesnice
Kniha Pohádky z naší vesnice je poslední sbírka autora. Vydaná byla zhruba měsíc po smrti Vítězslava Hálka. Do jisté míry naznačuje, jak by se dál ubíralo dílo Vítězslava Hálka, kdyby předčasně nezemřel, jaký by měla směr a o čem by pojednávala. V tomto díle se autor zajímá o to, jaký je život obyčejného vesnického lidu. Jaké mají problémy, jaké starosti. Ukazuje mladé a staré a jak to mezi nimi v komunitě funguje. Je zde velmi kritický. Sbírka vyšla roku 1874.
Večerní písně
Večerní písně jsou sbírkou básní studenta filosofie Vítězslava Hálka, které napsal ve svých 22 letech pro svoji vyvolenou, Dorotku Horáčkovou. Nejdříve otiskl 9 básní roku 1858 v almanachu Máj, známém a stěžejním díle „májovců“. Poté vydal první sbírku básní , kterou nazval Večerní písně a doplňoval ji, až vznikla další sbírka Večerní písně II.