Je to sotva týden, co jsme naplánovali výlet do Barcelony a už stojím odbavovací frontu na letišti v Bratislavě v očekávání slunečních paprsků. Děkuji všem bohům za akce nízkonákladových leteckých společností a Kataláncům, kteří nám, středoevropanům, nabízejí rozkoš pláží i nádherné Gaudího architektury v úzkých příjemných uličkách Barcelony.
Barcelona je hlavním městem Katalánska, které se počítá mezi 17 autonomních společenství Španělska. Ačkoliv v roce 1812 bylo Napoleonem připojeno k Francii, v roce 1979 byla referendem potvrzena znovu nastolená autonomie. Pro Katalánce bylo vítězstvím i uznání katalánštiny v roce 1990 jako jednoho z oficiálních jazyků.
Gaudí – umělec Barcelony
Po půlnočním příletu trávíme noc na letišti. Pospání nic moc, ale hned ráno vyrážíme do Barcelony letištním autobusem a nadšeně se řítíme k snad neslavnější Gaudího stavbě – chrám Sagrada Familia se, částečně ukrytý za jeřáby, tyčí vysoko k nebi. Začal se stavět už v roce 1882 a práce pokračují dodnes, i když po Gaudího smrti roku 1926 změnil styl. Gaudí neměl ve zvyku zhotovovat přesné kompletní návrhy, postupně svá díla upravoval a návrhy měnil. I přes to, že Sagrada není stále hotová, už teď působí velmi majestátně se svými vysokými věžemi a miliony lidí čekají na její dokončení.
Většina nadšených turistů vyráží do ulic velmi brzy po ránu, také jsou to jediní lidé, které o víkendu potkáte do deseti hodin. Místní se netají svým nočním životem ani tím, že si přispí. Krom nadšeného vstávání poznáte turistu také proto, že stojí na přechodu a čeká na zelenou, což u místních není rozhodně pravidlem.
Po městě se dá objevit spousta památek, o které se též zasloužil Gaudí, a určitě stojí za návštěvu, pokud máte dostatek času. My jsme ho při návštěvě neměli, takže mohu doporučit jen park Güell (jejž postavil právě Gaudí a Güell), ze kterého je krásný výhled na město. Výstavba parku trvala čtrnáct let a původní plány byly mnohem rozsáhlejší, ale nakonec park zabírá necelých 18 hektarů. Typickým znamením parku jsou lavičky, zvířata a zdobení, která jsou pokryta barevnými keramickými a skleněnými mozaikami – právě tyto najdeme na většině pohledů z Barcelony. Návštěvník bude ohromen síní se sloupy i promyšlenými průchody a na konec návštěvy může v jednom z domů v parku navštívit Gaudího muzeum.
Za návštěvu určitě stojí i gotická čtvrť, ale pokud návštěvníka zajímajímá i pohled na moderní Barcelonu a má málo času, vydá se v našich stopách. Protože, co rozhodně musíte absolvovat, je turistický autobus! Stojí 23 eur na jeden den a 27 na dva dny. Tento autobus objíždí snad všechny památky Barcelony, staré i nové, blízké i vzdálené. U každé máte možnost vystoupit a později nastoupit a pokračovat dál třeba celý den.
Montjuic a jeho Magická fontána
Nejlepší výhled na město, když je jasno, poskytne výlet lanovkou. Je obousměrná, vyjíždí z vrcholku Montjuic a její cesta končí nad přístavem. Cestou uvidíte Barcelonu jako na dlani. Pokud máte ovšem strach z výšek nebo by vám mohla vadit nestabilita malé kabiny, která se ve větru poněkud kývá, raději se spokojte s výhledem z parku Güell.
Pokud už strávíte den v okolí Montjuicu, zjistěte si, který večer můžete obdivovat nádheru osvětlené Magické fontány na Španělském náměstí pod Castell de Montjuic. Fontána mění svoji barvu i tvar a vizuální nádheru doplňuje zdařilý ladící hudební doprovod.
Do třech dnů, které jsme v Barceloně strávili, už se moc dalších aktivit zařadit nedalo, ale čas projít si promenádou u moře, kde „řádí“ spousta výtvarníků, a tam si dát zmrzlinu si najde každý. Cestou na autobus na letiště už zbývá jen projít nejznámější turistickou třídu La Rambla a mezi desítkami krámků a obchůdků najít ten pravý, ve kterém najdete suvenýry a dárky. I zde postává mnoho a mnoho pouličních umělců, kteří budou překvapovat svými nápady. Jestli naleznete ve svém programu alespoň pár volných dnů, zaleťte do Barcelony. Třeba jen na prodloužený víkend. Vrátíte se s načerpanou energií a neskutečnou pohodou a navíc poznáte mnoho nádherných památek v malebných katalánských uličkách.